ביקורת |

האיש ששואל שאלות קשות חושב שאנו סתומים

"פנים אמיתיות", ערוץ 10, 21:00

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

הנה שאלה לא קלה: למה אף אחד לא שואל את השאלות הקשות? בשנים האחרונות הורגלנו לכך שאין שאלות קשות, רק ראיונות יח"צ מלטפים שנועדו לקדם משהו או מישהו, ובכל מקרה כבר היטשטש ההבדל בין משהו למישהו. כל אדם הוא מוצר. לאור אורגיית החנופה הבלתי נסבלת, נוצר פה צורך אמיתי במישהו "שישאל את השאלות הקשות".

אמנון לוי הוא בן אדם ששואל את השאלות הקשות. הוא לא מלקק, הוא לא מרכך והוא לא חוסך. לרגע קל לשכוח שיש גם תשובות במשוואה הזאת. שהחובה העיתונאית לשאול שאלות נועדה לסחוט עבורנו את התשובות לאותן שאלות. הבעיה היא ש"השאלות הקשות" זה מושג שהפך לערך בפני עצמו. על התשובות ויתרנו. מספיק שהשאלות יהיו קשות, את התשובות, אם בא לכם, תראו אחרי הפרסומות.

אמנון לוי מראיין את נועם שליט

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

אמנון לוי לא מתעניין בתשובות. הוא בא, מפציץ והולך. אמש הוא טיפס עד למצפה הילה לגיחה קצרה, הפיל כמה בומבות על הראש הקירח של נועם שליט וחזר לבסיסו בשלום. נועם שליט הוא מרואיין לא פשוט. מצד אחד מדובר באוצר שמור שנהוג ללטף. מצד שני, מלאי האמפתיה הציבורית הולך ואוזל ככל שבנו גלעד מתרחק מהשבי והאב מתקרב למשכן הכנסת.

לוי שאל את שליט האב שאלות לגיטימיות לגבי העמדות שלו בתחומים שונים שאזרחי המדינה חלוקים עליהם. לשליט לא היו תשובות חדות. מראיין הגון ואלגנטי היה נותן לשליט להסתבך עם המלים ועם השתיקה של עצמו וסומך עלינו, הצופים, שנבין שיושב לפנינו - על פי תפישתו של לוי - מועמד חסר תוכן. אבל לאמנון לוי יש אלגנטיות של קיפוד והוא לא בוטח בנו שנבין. הוא תוקף, מפציץ וכותש את שליט בלי להתעניין במה שיש או אין לו להגיד. הוא סבור שאנחנו רוצים לראות דם, לא דקויות. ודם הוא נותן לנו.

ללוי אין אומץ לשאול את שליט אם יש לו מאהבת צרפתייה אז הוא שואל אותו את השאלה הנלוזה: איך הרגשת כשאמרו עליך שיש לך מאהבת צרפתייה? גם הקריינות שלו מסגירה את מה שהוא חושב עלינו: הוא מדבר לאט, בקצב הכתבה לתלמיד עם קשיי למידה, מדגיש כל מלה שגם ככה נבחרה בשל פשטותה משלל המלים הנרדפות באוצר המלים. כך מסכם לוי את המפגש שלו עם שליט: "יצאתי מהבית במצפה הילה ברגשות מעורבים. שאלתי את עצמי אם אני רוצה שהוא יהיה בכנסת ועניתי ללא היסוס - כן". ובכן, יצאתי מהמשדר ושאלתי את עצמי אם מעניין אותי מה אמנון לוי חושב על הקריירה הפוליטית של נועם שליט. עניתי לעצמי שזה לא מעניין לי את התוספתן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ