ביקורת |

האח הגדול רואה הכל, אנחנו לא

ערוץ השידור החי של האח הגדול נוהג מדי פעם להתנדף ומחליפה אותו שקופית דוממת ולא מתנצלת. בסוף השבוע זה קרה הרבה, והספקולציות רבות

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

שקופית בהירה, נקיה, סטרילית, מסבירה לצופי ערוץ 20 ש"השידור הופסק זמנית". גם אם היינו רוצים, אין שום דרך לקרוא את הטקסט הזה בנימה אפולוגטית. לא מרגיש לא נעים, הוא לא מבקש את סליחתנו, הוא מודיע. אם היה לו עניין להרחיב, או להביע רגש, הוא היה מוסיף: "תסתדרו". "השידור הופסק זמנית, תסתדרו". מתחת להודעה הלאקונית מופיעה הבטחה כי "מיד נחזור לשידור מבית האח הגדול". בצבא לימדו אותנו ש"מיד" זה בדיוק עכשיו, אבל יש "מיד" של החייל ויש "מיד" של המפקד. גם לטלוויזיה "מיד" משלה. כשאומרים לנו ש"מיד: התוכנית של אמנון לוי", אנחנו יודעים שיש עוד כמה דקות טובות עד שהתוכנית תתחיל. באותה מידה כשאילנה דיין נהגה לומר - כשעוד היתה לה תוכנית אמיתית - ש"בעוד דקה נשוב", היא היתה חוזרת אחרי חמש. אז גם לאח הגדול "מיד" משלו וה"מיד" שלו הוא זה שקובע. אמנם אני לקוח של ערוץ 20, אבל במקרה הזה הלקוח אינו צודק. האח הגדול תמיד צודק. גם כשהוא טועה הוא צודק. אחרי שלוש דקות של "מיד", השידור חוזר. סער במטבח שוטף כלים. הוא בטח לא יודע שבמשך שלוש דקות הוא לא היה קיים.

שקופית הפסקת השידור. סוף שבוע לא רגוע עבר על האח הגדולצילום: מסך

ערוץ השידור החי של האח הגדול נוהג מדי פעם להתנדף ומחליפה אותו שקופית דוממת. בסוף השבוע האחרון זה קרה שוב ושוב ושוב. כל כמה דקות היתה נעלמת שיחת העישון, או שטיפת הכלים או שעת היוגה ובמקומה היתה מופיעה שקופית. סוף שבוע לא רגוע עבר על "האח הגדול" והרוב הוסתר מעינינו. יש כל מיני ספקולציות. החשכת המסך ככל הנראה קשורה להיחשפות המתמודדים לכתבת התחקיר של "ידיעות אחרונות" על "האח הגדול" לאחר שהוברחה לתוך האולפן הגדול על ידי קרוביו של המתמודד סער סקלי. ניסיונות בקרת הנזקים נשמרו הרחק מהעיניים שלנו, זה קריטי בשביל לשמור על האשליה של התוכנית. שניים מהערכים הבולטים של "האח הגדול" הן שקיפות ושליטה. על פניו מדובר בתוכנית אקוואריום וניתן לצפות בדגים 24/7. על פניו האח הגדול שולט בכל. סוף השבוע הבהיר ששקיפות אין כאן והעביר את התחושה שהפקת התוכנית איבדה שליטה. התוכנית ללא הפסקה יצאה לפגרה.

השקופית של "השידור הופסק זמנית" אמנם דוממת אבל היא לא סטטית. הלוגו של העין/עדשה בפינת המסך ממצמצת כל כמה שניות, רומזת לנו שיש שם מישהו כל הזמן והוא צופה בנו, בוחן את צעדינו. "האח הגדול" הוא שעשועון שמתייחס אלינו כמו שהוא מתייחס למתמודדים שלו ואין דבר שהוא שונא יותר מלאבד שליטה. בנו או בהם, זה בכלל לא משנה.

"האח הגדול בשידור חי", ערוץ 20, כל סוף השבוע

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ