ביקורת

הריאליטי המושלם של "האח הגדול" והכנסת

צעקות, הטחת האשמות וחוסר הקשבה: ההופעה של חלק מפליטי "האח הגדול" בפני ועדת החינוך נראתה כמו עוד ערב טיפוסי בווילה

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

ערוץ 20 היה שקט ומשעמם אתמול, כדרכו בזמן האחרון. העניין האמיתי היה במרחק 79 אפיקים משם, בערוץ הכנסת. ועדת החינוך התכנסה לדון בפרשת "האח הגדול" ולשם כך זימנה כמה מהשחקנים הראשיים בפרשה. העימות היה במעמד צד ורבע משום שנציגי "ידיעות אחרונות" לא הוזמנו, אבל זה לא משנה כי ההופעה היתה גם ככה נדירה ומספקת.

סליחה על הקלישאה המתבקשת אבל זה נראה כמו תוכנית ריאליטי. לא סתם אלא ריאליטי מושלם, כזה שהייתי מתפטר מהעבודה בשביל לצפות בו מהבוקר עד הערב. "האח הגדול אול סטאר - משתתפי עבר מול מחוקקים". סביב שולחן הוועדה ובשורות האחוריות ישבה קולקציה משונה של אנשים, כולם מוכרים לנו מאוד: שרה (שהשתתפה בתוכנית על תקן "הפולניה") צקצקה בפאסיב-אגרסיב אופייני; אלעד נמוך הקומה ישב על הספסל וחייך; פנינה טורנה, שידעה התקפים היסטריים בעונת הסלבריטאים של "האח הגדול", לא שלטה בעצמה והורחקה מהאולם; בנצי, שטוען כי השתתפותו בתוכנית החמירה את מצב הטורט שלו, נראה עצבני; המודח הטרי איתם ישראלי עם כלב הנחייה וולטר, גואל פינטו, יעל ברון ואלירז שדה בחליפה.

שרה לוין (מימין), גואל פינטו ופנינה טורנה, אתמול בכנסתצילום: מיכל פתאל

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

האנשים האלה, בחלקם לפחות, לא יודעים איך להתנהג במשכן הכנסת. לזכותם ייאמר שגם חברי הכנסת לא. כדי להתמודד עם הסיטואציה הלא שגרתית הזאת הם פנו אל מה שהם מכירים. את תרבות הדיון הם שאבו מהניסיון שלהם באולפן "האח הגדול" - צעקות, הטחת אשם, בלי להקשיב, בלי לתת לאחר לדבר. לא היה הבדל בין הריב של טורנה עם ח"כ נסים זאב לאלו שהיא ניהלה עם מנחם בן לפני שלוש שנים. ברגעים השלווים יותר, פנו האורחים אל חברי הכנסת כמו שהם ראו שפונים לשופט בסדרות בית משפט: "כבודכם".

אין הרבה סיטואציות שראויות לשם התואר השחוק "הזוי", אבל אחת כזאת התרחשה אתמול בטלוויזיה בשידור חי, וחמור מכך, במשכן הכנסת, מקום שבו אנשים אמורים באמת לעבוד ולעשות דברים חשובים. יוצאי תוכנית המציאות באו אתמול לבקר במציאות, אבל חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי רמז למציאות. השידור העביר תחושה של ורטיגו - לא הבנתי איפה נגמרת הפנטזיה ואיפה מתחילים החיים האמיתיים. אצל בנצי? אלעד? ח"כ בן ארי? בשאלות הסתומות של ח"כ שמאלוב-ברקוביץ'? בדברים המכוערים שאמר נסים זאב? בשחזור הקרב בין שיינפיין לשדה? רק במקום אחד מצאתי מציאות. אצל אלעד קופרמן ורן תלם שישבו כמו שני תאומים סיאמיים, קירחים, ממושקפים וחיוורים מחרדה. הם לא התלהמו, רק התנערו. הם לא השמיצו, רק הצטדקו. מול שיינפיין שנתן את נאום חייו לשדה שנהנה מאהדת העם, שני המנהלים נראו כאילו המציאות נחתה עליהם חזק.

שידור חי מוועדת החינוך של הכנסת, ערוץ הכנסת, 09:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ