ביקורת |

"The Voice": אהבת חינם בשקל וחצי

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

ראשון דיבר שלומי שבת. הוא ישב על הכיסא האדום הגדול ופנה לתאר ולפאר את הביצועים שהרגע שמע מפי המתמודדים. שבת הוא לא איש של מלים, הוא איש של מלה. ניכר שהתפקיד הפטפטני הזה לא תפור עליו. יש אנשים שיכולים להגג בשנייה על כל ביצוע שהם שמעו. למעשה הם יכולים להגג על כל דבר שהיה, הווה או יהיה בעולמנו, ממלחמת קרים עד מתקפת זומבים. על הכל תהיה להם דעה והיא תהיה נחושה, שנונה ואם צריך גם זועמת. שלומי שבת הוא לא כזה. אחרי שהחמיא לעידו צוריאל, הוא לא עצר לקחת אוויר אלא המשיך בלב כבד לסופרלטיב הבא. אחרי אור חמרי כבר היה נראה שקשה לו בתוך החליפה האפורה עם הווסט. זה היה ירי אחרי מאמץ. לקטלין רייטר הוא הגיע בלי אוויר והסתפק ב"את יודעת מה? מזל טוב".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

אחריו הגיע תורו של אביב גפן. הקהל השתתק וגפן נהנה מכך במופגן, מתייחס בחיוך לכך שמצפים ממנו להיות מרושע ולהרוס את המסיבה. זה לא תמיד נורא להרוס מסיבה, תלוי איזו מסיבה זו. אם זו מסיבת מרגרינה, לא יקרה כלום אם מישהו יבוא מהבית דווקא עם פפריקה וינסה להוסיף קצת חריפות. גפן התנצל מראש והתחיל לשפוך פפריקה. למרות שהוא מתפרנס כבר המון שנים מתדמית הילד הרע - ובפועל, יותר "ילד" מ"רע" - נדמה היה אתמול שבאמת לא נעים לו. במהלך העונה של "דה וויס" הוא התגלה מחדש כטיפוס שנון וארסי אבל ככל שהעונה מתקדמת, קשה יותר לעקוץ. אתמול הוא לא חסך בביקורת אבל נראה היה שהוא מתנצל על זה שהוא לא מלטף. בתגובה הקהל קרא לו "בוז".

זו לא המצאה של "דה וויס". גם ב"כוכב נולד" ובמקבילות בחו"ל, הקהל קורא בוז כשסיימון קאוול או גל אוחובסקי אומרים מלה רעה על אחד המתמודדים. יש בזה הרבה חן. במקום לשבת יפה ולהתנהג בהתאם, הקהל מביע את דעתו ולא מתבטל בפני השופט הידוען. לא במקרה הקהל בתוכניות האלה עומד ונושא שלטים, זו אווירה של הפגנה או מופע רוק, לא שבתרבות.

הכוח נמצא בידי העם (המסרונים קובעים גורלות), והקהל הוא הנציגות הרועשת והפעלתנית של אותו עם. הדבר המטריד פה הוא חוסר היכולת של העם הזה - וספציפית של הדור הצעיר של העם - להתמודד עם ביקורת. ברגע שנאמרת מלה אחת של הסתייגות, הקהל המגונן מגנה אותה ופועל ליירט אותה. הם מעוניינים לחיות בפינת ליטוף, אשליה אוטופית של אהבת חינם. המסר שבא מהצעירים האלה הוא כזה: תהיו נחמדים, תהיו טובים, תאהבו. אחרת נקפד לכם את הראש.

"The Voice", ערוץ 2, 21:00

תגובות