"מעשה בתקליט": הכוכבית של שמוליק קראוס

הסרט המתעד את הקלטת האלבום "יום רודף יום" לא פוסח על ההתנצלות המסורתית שמלווה כל עיסוק בו, אבל יותר מכל זה סרט מצוין על חבורת גברים

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שמוליק קראוס הפך בשנים האחרונות כמעט לפרסונה נון גראטה. קראוס הצליח אמנם להינצל ממעמד של מוקצה כמו דן בן אמוץ, אבל התווספה לשמו כוכבית. אם רוצים לכבד את שיריו, צריך קודם כל להתנצל, להסביר, להתנער, לאזכר. זה הטקס הבורגני הקבוע, כמו "לבריאות" אחרי אפצ'י. הנימה האפולוגטית תתלווה לעד לשם "קראוס", והפרדה בגובה של גדר ההפרדה תחצוץ בין "שיריו" ל"אישיות שלו". כאילו יש הבדל. "הוא יוצר מוכשר", יגידו עליו, "וכן, יש לו אופי סוער". "אופי סוער" זה הביטוי המכובס ל"גבר אלים". כמו ש"מחלה קשה" היא סרטן ו"שמר בקפידה על פרטיותו" זו הדרך לספר לקהל שהמנוח היה גיי.

"מעשה בתקליט" הוא סרט שמתעד את הקלטת האלבום "יום רודף יום" של קראוס מ-2002. הסרט, שביימה יסמין סימן טוב, לא שוכח להוסיף את הכוכבית המתבקשת. יענק'לה רוטבליט, חברו הטוב של קראוס, מסביר שמדובר בפרא אדם, מבורך ומקולל כאחד. יוצרת הסרט עצמה בחרה להציב את הכוכבית שלה באופן מחוכם - קטע הארכיון הראשון שמופיע בסרט הוא "נתפייסה", שקראוס שר עם אשתו-קורבנו דאז, ג'וזי כץ. החנדאלאך שהוא עושה לה על הבמה, כמו ילד שובב שעשה מעשה רע ועכשיו מבקש סליחה תוך שירת "נתפייסה, תני לי יד", מדליק את כל האזעקות בראשו של מי שמכיר את ההיסטוריה של הצמד. אז יש כוכבית, המחיר שולם למצפון הלאומי כדי שנוכל לצפות בסרט על אריה זקן שמקליט אלבום. מה עכשיו?

קראוס. מתוך "מעשה בתקליט"

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

לא המון. אנחנו לא לומדים דבר חדש על קראוס. אנחנו רואים אותו מתפרץ, מתפייס, מעשן באנג ומספר צ'יזבטים. את כל אלה ידענו כבר קודם. הסרט, שמצפייה בו לא ניתן לדעת מתי צולם, מספק תמונת מצב להלך הרוח והגוף של קראוס נכון ללפני עשר שנים. לא ברור למה הסרט יוצא דווקא עכשיו. לאור הסצינה שבה קראוס זועם על חומרי הגלם שהוא רואה - הסצינה היחידה עם טמפרמנט סוער - אולי הבמאית חששה מנחת זרועו של קראוס וחיכתה לשלב בחייו שבו לא יוכל להשיג אותה.

יש בסרט דימויים יפים, כמו למשל הבניין המוזנח שבו קראוס גר. יש הרבה קסם נוגה באימפריות עזובות שימיהן הגדולים חלפו, ודין קראוס כדין המבנה. התמונה של חורבות הבניין השכן אחרי שנהרס, מצמררות בהקשר הזה. היתרון הגדול של הסרט הוא החבורה. יותר משזה סרט על שמוליק קראוס, זה סרט מצוין על חבורת גברים - רוטבליט, משה לוי, מיקי שביב ועוד - שהתכנסו להקליט אלבום כמו מילואימניקים שנפגשים לראשונה זה שנים, עם העקיצות, האחווה הגברית ותחושת המשימה. הנפקד הגדול בפלוגה הזאת הוא שמוליק קראוס.

"מעשה בתקליט", ערוץ 1, 21:45

לכל הביקורות>>>

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ