האח הגדול: המציגה הינה תוכנית טלוויזיה

צווי שמונה נשלחו כמקובל, חיילי הצעצוע תפסו את עמדות הקרב, רק דבר אחד לא נאמר במשדר האינסופי: האח הגדול היא בסך הכל תוכנית טלוויזיה

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

צווי שמונה נשלחו כמקובל במקרים כאלה. הגייסות ערוכים במתכונת חירום זה שלושה חודשים, כך שהיה קל לנייד אותם אבל היה ברור שהפעם זה לא תרגיל - הגיעה שעת ה-ש'. לא, עדיין לא פרצה מלחמה עם איראן אבל קרה משהו גדול יותר - גמר "האח הגדול 4". חיילי הצעצוע תפסו את עמדות הקרב: דליה מזור ויואב לימור במשמרת בוקר, אוחובסקי ואלירז שדה אחר הצהריים, דני ענבר לפנות ערב. משמרת הלילה היתה משונה במיוחד - גואל פינטו, אלירז שדה, שי גולדן ורן שריג ישבו במשך שעות וליהגו ברצינות מוחלטת על סיכויי המתמודדים. רק ב-1:20 הם קיבלו פקודת חזרה לשגרה ונשלחו לבתיהם, לישון עם נעליים למקרה של הקפצה.

במשדרי בחירות ליליים, לפעמים בהשפעת השעה המאוחרת והחמצן הדליל, מרשים לעצמם המגישים והפרשנים להתייחס בקריצה למעמד ולקחת את תחום הסיקור שלהם מעט פחות ברצינות. לא במקרה הזה. כל חיוך ציני או אמירה עם - חלילה - מודעות עצמית של אחד הפאנליסטים, עלול היה לחשוף את האמת ולעלות לבוסים שלהם בכספי מסרונים ורייטינג. ומה היא האמת? האמת היא פשוטה ומובנת מאליה אבל אסור לומר אותה. האמת היא ש"האח הגדול" היא תוכנית טלוויזיה.

כל החיילים, חלקם עיתונאים רציניים בהווה או בדימוס, אחרים מעולם לא היו, נמנעו לאורך אין ספור שעות המלל המתישות, מלומר לצופים שלהם את אותה אמת פשוטה. מילא זה שהם לא דיווחו על כך שהעונה הזאת, שהתחילה מצוין, הגיעה לקו האמצע מרוטה ולאה ולא התרוממה משם. מילא שהם לא התוודו שהגמר העונה הוא מהפחות מעניינים שהיו לנו. אבל אפילו את העובדה שמדובר בתוכנית טלוויזיה הם סירבו לגלות.

לקראת גמר "האח הגדול". ניתן לשלוח יותר ממסרון אחד

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

הטרמינולוגיה המוקפדת משתדלת להסוות את האמת הבסיסית הזאת. לא במקרה, במהלך הדיון בוועדת החינוך של הכנסת בנושא "האח הגדול", כשאחד מחברי הכנסת אמר את המלה "משתתפים", תיקן אותו המפיק אלעד קופרמן ואמר: "דיירים". אין "מתמודדים" אלא "דיירים". אין "אולפן", יש "הבית". כולנו, צופים ועיתונאים, משתמשים במונחים המוטים האלו שנועדו להנציח את התכסיס שמסתיר תוכנית טלוויזיה - מוצלחת ומעוררת דיון כפי שתהיה - מאחורי דימוי של כוח טבע. אחת האמיתות הבודדות שכן נאמרו במהלך המערכה הזאת על התודעה שלנו, הגיעה מארז טל שהסביר בתוכנית הבוקר שהשנה, כשירות לצופים, אין הגבלה על מספר המסרונים שניתן לשלוח. אני מקווה שניצלתם את זכותכם האזרחית כראוי.

עוד כתבות בנושא: סער שיינפיין נגד "האח הגדול", סיכום | בכיר בקשת: המשתתפים יודעים למה הם נכנסים | מאחורי הקלעים של "האח הגדול" 4

האח הגדול - כל הכתבות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ