ביקורת

"משחקי הכס": סימנים של חורף

"משחקי הכס" המרשימה והסוחפת פותחת עונה שנייה עם רוחות מלחמה הנושבות מכל כיוון. אך לצופים קשה עדיין לראות תמונה אחת שלמה

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

ג'ופרי באראתיון הצעיר יושב על כס הברזל ומולך על שבע הממלכות של ווסטרוס. גופו הקטן לא ממלא את כס המלכות באופן שאביו המנוח והשמן ("אביו" המנוח והשמן, למי שעוקב אחרי העלילה), עשה זאת. קצת כמו בשאר אסד של עולם הפנטזיה, המלך ג'ופרי קיבל את המלוכה בהפתעה והוא מנצל אותה בעיקר כדי לחסל את בני עמו מתוך שיעמום ושעשוע.

כשפועל הניקיון ניגש לקרצף את שאריות מוחו של האביר המנוצח בדו-קרב הראווה, במאי הסדרה לא מחכה ועובר לשוט הבא עוד לפני שמתחילה פעולת הניקיון. עד ככה שגרתית היא עבודתו של איש הזק"א בארמון המלך.

משחקי הכס. מי שנסחף אחרי העונה הראשונה ייתן לה צ'אנס נוסףצילום: מסך

עוד כתבות בנושא: משחקי הכס - תקציר העונה הראשונה | הפתעת השנה של 2011 | הרהורים על HBO עם תום העונה הראשונה של "משחקי הכס"

קשה לשלוט בשבע ממלכות מרוחקות. כמעט בכל פינה של ווסטרוס מתגבש כיס מרדני ולא חסרים מנהיגים מקומיים שמעוניינים לשים את ידם על המלך הצעיר. חלקם רוצים את ראשו ואחרים מתאווים לכתר שייפול ממנו. "יש מלך בכל פינה", אומרת האלמנה קייטלין לבנה, אחד משלושה טוענים לכתר, אם לא כוללים את ג'ופרי הקטן. מה שנכון לגבי המלך הצעיר והמניוק, נכון גם לגבי יוצרי הסדרה. קשה לשלוט בעולם בדיוני כל כך רחב ומפוזר. "משחקי הכס" המרשימה והסוחפת פותחת את העונה השנייה שלה עם רוחות מלחמה הנושבות מכל כיוון. הבעיה היא שהמרמור המרדני עדיין לא מגיע לכלל עימות והחזיתות הן כאלה רק בתיאוריה, עד שיפרצו הקרבות. במצב הזה, שבו טוענים לכתר מכריזים מלחמה על שליט במרחק אלפי קילומטרים ממנו, הקרבות הם עדיין על הנייר ולנו כצופים, קשה לראות תמונה אחת שלמה וממשית. עד שהגייסות ינוידו והחזית תיקבע, אנחנו תקועים עם סדרה שקשה להשתלט עליה. בדיוק כמו המלך ג'ופרי שנותר מבולבל וחסר מעש עד שהתקיפה תגיע.

בעונה הקודמת, חיסלה "משחקי הכס" את הגיבור שלה נד סטארק. זה היה צעד נועז ומפתיע והיא קיבלה שבחים ראויים על כך. עכשיו מגיע המחיר. לצעד נועז תמיד יש מחיר, אחרת לא היו קוראים לו נועז. הסדרה, לפחות לפי פרק הפתיחה שלה, מתנהלת ללא פרוטגוניסט, ללא גיבור מוביל טוב לב ואמיץ שמנהיג אותה קדימה. הפרק הראשון בעונה השנייה הוא פרק מבולבל שמשלם את מחיר התעוזה של העונה הראשונה. מי שהחמיץ את העונה הראשונה, נמצא בבעיה. אין סיכוי שהוא יצליח להשלים את הפער העלילתי ויפנים את אילני היוחסין ויתנחם במיץ ענבים ופחמימה ריקה. מי שנסחף אחרי העונה הראשונה, ייתן לסדרה צ'אנס נוסף ויקווה שהיא תתפוס כיוון טוב וקצב רצחני. אחרת, כמאמר משפט המפתח של הסדרה, החורף יגיע. והוא יהיה קפוא ומשעמם.

"משחקי הכס", יס או, 22:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ