מורן שריר - צרובה
מורן שריר

מדברים הרבה על השפעות הטלוויזיה. המחקרים, כדרכם של מחקרים, סותרים את עצמם, אבל השאלה עומדת: האם הטלוויזיה מסוגלת לגרום לנו להיכנס לכיתה ולהכות את הילד החלש? לעזוב את הבית לטובת אשה צעירה יותר? להסתגר בחדר אטום ולשים מסיכת גז? להצביע חד"ש? לאהוב את גילה אלמגור?

אתמול בטלוויזיה הופיע איש שקרא לאחת הצופות לעזוב את מקום עבודתה. זכותו. זכותה גם להגיד לו לעסוק בענייניו. אבל נראה שהעצה שלו נפלה על אוזניים קשובות. האשה, שהתקשרה לתוכנית "זמן מיסטיקה", הסכימה עם ניתוחו את חייה ונראתה פתוחה לרעיון שהיא תיאלץ למצוא עבודה חדשה עד חודש יוני. האיש המייעץ מעולם לא פגש את האשה, ההיכרות שלו אתה היא פחות משטחית. זו כבר לא קביעת עובדה, זו עמדה סובייקטיבית שלי. האיש ודאי יטען שהוא יודע הרבה על האשה, על החולשות והיכולות שלה, על סודותיה הכמוסים ועל איך תיראה השנה הקרובה שלה. הוא יודע כי קלפי הטארוט סיפרו לו. הם הקנו לו היכרות עם האשה, היכרות אינטימית יותר מזו שיש לה עם הגיניקולוג שלה.

איש הטארוט הוא גבר עם שיער ארוך אסוף לקוקו וזקנקן קטן - כמו שפם צ'רלי צ'פלין רק מתחת לשפתיים במקום מעל. עד כאן זה תיאור עובדתי. אפשר היה לכתוב שהוא נראה משונה או מצחיק למראה, אבל זו כבר תהיה עמדה סובייקטיבית. בעיני האשה שהתקשרה, הוא לא נראה משונה בכלל. בעיניה כך נראה אדם רוחני, כזה שנמצא בדיבור קבוע עם האלים ויודע את סודות היקום, בהנחה שיש כזה דבר יקום ולא מדובר בהמצאה של דרוויניסטים חסרי אל.

"זמן מיסטירה". בעיני המתקשרת, כך נראה אדם רוחני

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

קל ללעוג לתוכנית כמו "זמן מיסטיקה", לומר שזו תוכנית משונה או מצחיקה למראה. זו תהיה עמדה סובייקטיבית. האשה שהתקשרה לא חושבת שזו תוכנית משונה או כזאת שמקנה נחמה לשוטים, משום שהיא לא רואה את עצמה כשוטה. נשמע שבדעתה באמת להתפטר ממשרתה כמנהלת חשבונות. יכול להיות שזה רעיון טוב. אם לא, יריב לא יהיה שם כדי להעניק לה תמיכה נפשית או כלכלית. לפי שיטתו היא גם לא צריכה את תמיכתו. את ההגנה היא מקבלת מספר התהילים שמצוי אצלה בתיק (הוא גילה את זה באמצעות הטארוט!). אפשר להגיד ש"זמן מיסטיקה", היא מטרה קלה מדי. זו תהיה עמדה סובייקטיבית וגם מתנשאת. בשבוע שעבר, במשדר ההתרמה של אייל גולן, תרם הסיידקיק שלו עדי לאון, איש שרבים מעריצים, ספר קבלה, ואמר ברצינות שמי שירכוש את הספר יזכה בוודאות להצלחה, בריאות ועוד. המדרון לטמטום קולקטיבי הוא חלקלק ושווה להפנות תשומת לב לבסיסי האם שלו, גם אם הן מטרות קלות מדי.

"זמן מיסטיקה", ערוץ 10, 13:05

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ