סרטי ברבי: אנימציה מנוכרת וחסרת נשמה

"סרטי ברבי", ערוץ 1, 06:30

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

יש מעט מאוד דברים שמתלבשים טוב על השעה 06:30 בטלוויזיה. למשל: מגיש ומגישה בגיל העמידה, נאים אבל לא סקסיים מדי - בכל זאת, השעה 06:30 ואנחנו לא חיים באיטליה - מקשקשים ביניהם כשהם לבושים סולידית והטלוויזיה מושתקת. זה בערך מה שאדם בוגר מסוגל לעכל ב-06:30. זה, וגרנולה. אתמול בשעה הזאת שודר בערוץ הראשון פרק מסדרת "סרטי ברבי", שבהם הבובה האנורקטית (על פי מחקרים שמדדו את הפרופורציות שלה) והרפובליקאית (על פי הערכה שלי), מושתלת באגדות מוזיקליות קלאסיות. זו היתה האדפטציה הברבית לאגדת הילדים "שתים-עשר הנסיכות המרקדות" של האחים גרים. ברבי גילמה שם את תפקיד הנסיכה ג'נביב. הייתי רוצה להפוך לילדה קטנה, ולו רק לחמש דקות, כדי לוודא את מה שאני גם ככה יודע - מדובר בסרט ילדים מטריד.

ברבי, אשה פשוטה שכל מה שהיא אי-פעם רצתה בחיים הוא להכין עוגיות, להסיר שיער ולהפוך את הגבר שלה לבובה מאושרת, עברה הרבה שיט בשנים האחרונות. החל בחוקרים שניסו לשער את רמת השומן בגוף הפלסטיק שלה, לו היתה בת אנוש (וגילו שאין לה מספיק בשביל לקבל מחזור חודשי), וכלה באמנים ששרפו אותה כדי לחדד נקודה על חפצון נשים. עם זאת, שום דבר לא הכין אותה לאנימציה המטרידה של "סרטי ברבי". הסרט מונפש בטכנולוגיית תלת-ממד ריאליסטית שגורמת לתחושת אי נוחות קיצונית. יש לזה הסבר אקדמי. יש דבר כזה המכונה "עמק המוזרות" (תרגום צולע ל-Uncanny Valley). התיאוריה אומרת שבני אדם נתקפים תחושה לא נעימה ומרתיעה כשהם נתקלים בהעתק מלאכותי לבן אנוש - רובוט למשל - שדומה מדי לבן אדם אמיתי. על פי ההיפותזה הזאת ישנו גרף שמדגים את רמת ההיענות שלנו לדימוי המזכיר בן אדם. ככל שהדימוי קרוב יותר לבן אנוש אמיתי, אנחנו מזדהים אתו יותר, עד שהוא דומה מדי, ואז אנחנו נרתעים ודוחים אותו.

"סרטי ברבי". משהו מאוד מנוכר וחסר נשמה באנימציה הזאת

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אנימציית תלת-הממד הסטרילית של "סרטי ברבי", עם הקווים הנקיים מדי והדיוקנאות הריאליסטיים, נכנסת לאזורים האפלים והלא ממופים של עמק המוזרות. במקום לגרום לנו לרצות לקפוץ אל תוך העולם המונפש, כדרכם של סרטים מצוירים מוצלחים, "סרטי ברבי" יוצרים תחושת מחנק ורצון לפתוח חלון ולברוח אל העולם האמיתי, לנשום אוויר, לפגוש אנשים בשר ודם. יש משהו מאוד מנכר וחסר נשמה באנימציה הזאת, דווקא משום שהיא מנסה לחקות מראה של בני אנוש. אין לי ספק שככה היו נראים כל הסרטים המצוירים אם מדינות הציר היו מנצחות במלחמת העולם. ולגבי העלילה של אגדת הילדים? אין שום הפתעות. בעולמה הקטן של ברבי, היא צריכה להיות יפה ולרצות את הגברים בחייה. אין חדש במערב.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ