מיה סלע
ביקורת טלוויזיה

אתמול, באדיבות שידורי קשת ומשרד החינוך זכו צופי ערוץ 2 לצאת למסע בזמן. בשעה שחשבנו שנתניהו וברק מתכננים תקיפה באיראן פתאום הסתבר ששר החינוך גדעון סער ומנכ"ל שידורי קשת אבי ניר עקפו אותם בסיבוב והמציאו מכונת זמן משוכללת. נתניהו מוזמן לאיית את המילה "מחטף". אחמדינג'אד מוזמן לאיית את המלה "אחשוורוש". בשעת צפיית שיא, מסביב למדורה של ערוץ 2 השתתפו 120 ילדים מכיתות ה' ו-ו' בתחרות איות של מחוז המרכז לכבוד שנת הלשון העברית. "אלוף העברית" קוראים לתוכנית ובחלק מלוחות השידורים נכתב כי מדובר בתוכנית העשרה. אם עד היום חשבנו שמשרד החינוך ממונה על חינוך הילדים, כעת מסתבר שיש לו שאיפות גדולות יותר: לעסוק בהעשרת מבוגרים. ובקשת, מה הם עושים? אולי בודקים את ההנחה הוותיקה שילדים וכלבים גונבים את ההצגה.

זו לא הפעם הראשונה שבה תוכניות ילדים משודרות בפריים טיים. בית ספר למוזיקה יש, ומאסטר שף ילדים יש, וכעת ילדים מתחרים ודליה מזור מנחה ומבקשת מהם לאיית, לחרוז ולמצוא מלים נרדפות. בין המילים שהתבקשו לחרוז: תקוות, קטיפתי, להתפיל, נאקה, איעלב, ושפוטה. אני מודה שנעלבתי, אבל מצד שני נפעמתי ממכונת הזמן רבת הרבדים הזאת. מצד אחד הקפיצה אותנו המכונה אל חידון התנ"ך ההולך וקרב, שבצניעותו מעולם לא שודר בפריים טיים. מצד שני החזירה אותנו לימי הזוהר של רשות השידור, אל דליה מזור והיומרה לחנך את העם. מצד שלישי היא היתה עדכנית ועתידנית בו בזמן, ממש כמו מסדר בצפון קוריאה. כך נראים ההווה והעתיד של חברה שלא מסוגלת להתנהג כמו אדם מבוגר, ואם היא לא מסוגלת להתנהג כמו מבוגר, למה שתהיה מסוגלת לצפות בתכנים המיועדים למבוגרים?

הנה חברה שמתעקשת ש"פוליטי" זו מילה גסה, שמתעקשת לא לנהל דיון רציני בסוגיות רציניות: לא חברה, לא מדינה, לא ביטחון, לא סקס, לא מוסר, לא גבולות. בקיצור קבוצת מבוגרים גדולה למדי, הקרויה רייטינג, הקרוי עם, שלא מסוגלים להתמודד עם תכנים מורכבים ולכן מגיע להם לקבל בערב ילדים מאייתים, ילדים מבשלים, ילדים שרים. על השאלה מי מרדים את מי אי-אפשר לענות, היא מורכבת מדי, והיא פוליטית. אולי מנסים בקשת להוכיח כי במסגרת הטיפשות הכללית, כשכבר נדמה היה שאי-אפשר להיות יותר טיפשים, תמיד אפשר לסמוך על הטלוויזיה שתוכיח לנו שהיא, כלומר קברניטיה, חושבים עלינו את הדברים הגרועים ביותר. נתוני הצפייה בוודאי יוכיחו להם שהם צודקים. והרי גם אמא קוראז' צריכה היתה להתפרנס. התוכנית הבאה ששודרה היתה מאסטר שף ילדים. בטוח שגם שם כל הילדים היו מאמי ומותק וכל המבוגרים הצופים בהם שמחו לראות את כל הטוהר הזה.

אלוף העברית. משרד החינוך מתחיל לעסוק גם בהעשרת מבוגרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ