ביקורת

לקט "גיא פינס" בערוץ 10: זה לא זמן לצאת לפגרה

כשעה לפני מהדורת החדשות ההיסטרית, פורש בפנינו גיא פינס את קורותיה של מציאות אלטרנטיבית. שידור לקט של התוכנית מפחית מערכה כגורם מרגיע

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

"גיא פינס", ערוץ 10, 19:07

אתמול בחדשות ראינו תרגיל של פיקוד העורף. חיילים בחליפות מגן ומסכות אב"כ התרוצצו בין מדורות שדימו אתרי נפילת טילים ונשאו בובות גדומות ומפוחמות שדימו את החברים המתים שלכם ואולי ממש אתכם. על הרצפה הן שכבו - שורה של בובות מרוטשות, דמויי אדם בקושי, שפעם היו בובות מלאות חיים ותקווה. על פי התרחיש שהוצג בחדשות 10, צפויים להיהרג במלחמה בין 500 ל-1,000 מאיתנו. כשאלון בן-דוד תהה אם התרחישים של מלחמה לא קונבנציונלית מהווים חציית קו אדום, תא"ל צבי טסלר, ראש מטה פיקוד העורף, ענה לו משפט שנפתח ב"אמא שלי בוגרת אושוויץ...". הוא לא היה צריך להמשיך, אמרת אושוויץ, אמרת הכל.

מתוך "גיא פינס". תכסיס עגום לתקופת החגים

בתוך המציאות הפסיכית הזאת, של תרגולי אזעקות, של בובות מטרידות שמדגימות לנו איך ניראה ביום של הפצצה, של השואה שהיתה והשואה שאולי תהיה, גיא פינס הוא מוסד חשוב. הוא מספר לנו מדי יום את קורותיה של מציאות אלטרנטיבית. המציאות על פי פינס אמנם מזכירה אגדות ילדים - עם נסיכות יפות וארמונות - אבל היא חלק חשוב משגרת חייה של מדינה מערבית שפויה. מדינה עם נפש בריאה צריכה להתעסק לא רק בחרבו של הצורר האיראני אלא גם בחזייה של קים קרדשיאן ובתסרוקת של נינט. אם תא"ל טסלר עושה מלאכת קודש כדי שהגוף שלנו ישרוד במתקפה כימית, אז גיא פינס פועל מתוקף שליחות אחרת: הוא שומר על היציבות הנפשית שלנו לאור הכנותיהם של תא"ל טסלר ומר אחמדינג'אד למלחמה. זה אמנם נשמע מטורלל אבל מדינה שפויה צריכה את הליהיא גרינריות שלה.

בשביל שהחדשות הקלילות של שבע יהוו אלטרנטיבה לחדשות ההיסטריות של שמונה, צריך להתייחס אליהן ככה - כאל מהדורת חדשות אלטרנטיבית. נדמה שפינס מודע למשקל שיושב לו על הכתפיים. הוא מגיש את חדשות הבידור שלו במינון הנכון של כבדות ראש וקריצה. הוא לא ציני לגבי תחום הסיקור שלו אבל הוא כן יודע להרים גבה כשצריך ולא להתעלם מכך שבוגרשוב זה לא הוליווד. זו בדיוק הסיבה שאין טעם לשדר לקט של גיא פינס. בדיוק כמו שאין טעם לשדר לקט של מהדורות החדשות של יעקב אילון או יונית לוי.

אתמול, כמו בתקופה האחרונה ועד שהתוכנית תחזור מפגרה, שודר אוסף כתבות שכבר ראינו. אמנם מדובר בכתבות עם אופי מגזיני, לא כאלה שתלויות בקונטקסט אקטואלי בהול, אבל עדיין מדובר בתכסיס עגום לתקופת החגים. התנובה היומית-הבלעדית של פינס היא זו שנותנת לו את כוחו. ברגע שהוא מפשיר חומרים ישנים, הוא מפחית מערכו כגורם יומי מושך, וחותר תחת המרכזיות שלו כיסוד ממתן ומרגיע בעולם של סירנות ובובות מפוחמות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ