ביקורת |

לא לילדים: הנאום של נתניהו ביד ושם

אחרי המופע המבהיל ששודר אמש בפריים טיים, מנכ"ל המועצה לשלום הילד הוא האיש שצריך לבוא ולעשות סדר

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

כבוד נשיא המדינה מר שמעון פרס; ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ורעייתו; יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין; כבוד נשיא בית המשפט העליון השופט אשר גרוניס; מכובדים ואורחים - עם כל הכבוד לכולכם, אני צריך עכשיו את יצחק קדמן. מנכ"ל המועצה לשלום הילד הוא האיש שצריך לבוא ולעשות סדר אחרי המופע המבהיל ששודר אמש בפריים טיים.

בשלושת הערוצים המרכזיים הופיע המנהיג שלנו - האיש שאחראי לביטחוננו, לשלומנו ולמקסום הסיכויים שנמות בשיבה טובה ובתחושה חמודה - והסביר לנו שהשואה ההיא שהייתה, אולי תחזור בקרוב. הוא, מצדו, הבטיח לעשות כל שביכולתו למנוע אפשרות זו. זה לא תלוי רק בו, אבל הוא ישתדל.

"כיום קורא ופועל המשטר האיראני", הכריז נתניהו על הבמה ביד ושם, "בגלוי ובנחרצות להשמדתנו. הוא פועל בקדחתנות לפתח נשק גרעיני כדי להשיג מטרה זאת". זו כמובן לא הפעם הראשונה שנתניהו רותם את שואת יהודי אירופה למאמץ שלו למנוע מאיראן נשק גרעיני. הפעם השתכלל נתניהו וענה מראש לאלה שיבקרו אותו: "אנשים שמבטלים את האיום האיראני כגחמה או כהגזמה לא למדו מהשואה", הרעים. אני לא מבטל את האיום האיראני, אין לי את הכלים המודיעיניים לעשות זאת. אני יכול רק לבחון את אירועי אמש כמשדר טלוויזיה, כזה ששודר בכל ערוץ מרכזי, שילד ישראלי התקשה לברוח ממנו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב ביקורות הטלוויזיה ישירות אליכם

הבמה יחסית אפלה, עם הרבה משחקים של אור וצל. זיכרונות השואה צפים כל רגע בטקסטים ובתמונות. ראש הממשלה, עטוף במעיל כבד, נשען קדימה על הפודיום. נתניהו מבין בניואנסים של תורת הנאום, אם לא בזה, אז במה כן? כשהוא נשען קדימה, הגוף שלו מדבר אלינו. זה לא נאום מוטיבציה, ראש הממשלה לא עמד זקוף. נתניהו כאילו רוכן אל העם, לדבר אתו בגובה העיניים, לגלות לו סוד. כותבים הרבה על כך שנתניהו מעריץ את צ'רצ'יל ומייעד לעצמו גורל דומה לזה של המנהיג הבריטי בזמן מלחמת העולם השנייה. הגיוני שזה מה שעובר לו בראש בערב כזה שבו הוא מזהיר אותנו משואה שנייה. אבל בעוד צ'רצ'יל הלוחמני דרבן את עמו עם ההתחייבות לדם, יזע ודמעות, נתניהו מזהיר את ילדי ישראל מטרנספורטים, משריפות ומשואה גרעינית. הוא לא מלהיב, הוא מבהיל.

"אני מאמין בכוחו של עם ישראל להתמודד עם האמת", אמר אמש נתניהו. לא כל הצופים בבית מסוגלים להתמודד עם ה"אמת" של נתניהו. גם עליהם צריך להגן. נכון שזכר השואה קדוש ויש לשמור על כבוד ראש הממשלה, אבל לא לכל דבר יש מקום בטלוויזיה. עם כל הכבוד לנאום נתניהו, מעניין אותי לשמוע את דבר מנכ"ל המועצה לשלום הילד.

עצרת לציון יום הזיכרון לשואה והגבורה, כל הערוצים, 20:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ