בחמש קם צייד

"צייד הנאצים האחרון", ערוץ 10, 21:00

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

צייד נאצים, כמו סנדלר, כובען וחלבן, הוא מקצוע שימיו היפים חלפו. עם כל יום שעובר מתמעטים לא רק ניצולי השואה שבינינו, אלא גם שרידי הנאצים וציידיהם. להיות צייד נאצים במאה ה-21 זו בחירה מקצועית עגומה - השוק רווי, העניין הציבורי יבש. המאבק לשפוט ולהרשיע איזה סבא שברירי שחי בבית קטן בבודפשט, הוא מלאכה כפויית טובה. דעת הקהל האירופאית לא רואה בך גיבור העושה צדק עם מפלצת מרושעת אלא קרייריסט אובססיבי שמתעלל בישיש.

אפרים זורוף, שעומד במרכז הסרט "צייד הנאצים האחרון", הוא יחיד במקצוע אנכרוניסטי. כמו קאובוי שנקלע למנהטן, כך זורוף נקלע למאה ה-21. החברה המשיכה הלאה ואיבדה עניין במאבקיו, אבל הוא לא מכיר חיים אחרים. הוא גם לא צריך איש. כדי לא להצטייר כאדם כפייתי שמוביל מסע צלב פרטי, זורוף מתעקש לדבר בלשון רבים: "אנחנו חוקרים", "אנחנו נביא לדין", "הם לא משתפים פעולה אתנו". אך למעשה הוא עובד לבד. לא רק כי כל הקולגות שלו עזבו את המקצוע, אלא גם בגלל שזורוף מטבעו הוא צייד בודד.

בהיעדר אפשרות חוקית לקרקף את פושעי המלחמה הקשישים - או במקרים רבים אפילו להעמיד אותם לדין - זורוף נאלץ להסתפק בהשפלה פומבית. הוא מצטלם מחוץ לבתיהם ודורש כי כל השכנים יידעו כי הם גרים בסמוך לרבי מרצחים. המאה ה-21 לא מיטיבה עם ציידי נאצים. זורוף נאלץ להסתפק בתפקיד מציק לנאצים.

הסרט של ניצה גונן עוקב אחר מאבקו העיקש של זורוף להעמיד לדין את שנדור קפירו, ישיש הונגרי שלקח חלק בהרג יהודים בזמן המלחמה. החלק המסקרן ביותר של הסרט הוא הרגע שבו בית המשפט ההונגרי מזכה את קפירו בן ה-97. אחרי צניחת מצב רוח קצרה, זורוף לא נשבר וממשיך הלאה. עכשיו הוא מנסה להסגיר את פושע המלחמה קלאס פאבר מגרמניה להולנד.

זורוף נראה כאדם חסר ייאוש, הוא עובר מפושע מלחמה אחד לאחר באותו מרץ למרות שהוא יודע שצפוי לו מאבק חסר סיכוי מול ביורוקרטיות קשוחות, דעת קהל לא אוהדת וזמן שהולך ומפורר את יריביו. מעשיו של זורוף בסרט - התחקירים שהוא עורך, הקרבות המשפטיים והציבוריים - הם מרתקים. מה שחסר הוא ההסבר - מה גורם לאדם לקום כל בוקר כדי לצוד נאצים? מיהו האיש שמאחורי הצייד? מה מתדלק את הלהט האישי הזה מעבר לזעזוע הברור מזוועות הגרמנים? איך הוא לא מתייאש? איך הוא לא מוותר? ומעניין מכל - מה הוא יעשה ביום שבו הנאצי האחרון יעזוב את העולם? האם הוא יפרוש? האם הוא יתעצב? האם הוא ירגיש בודד?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ