ביקורת

הדרך לאיבוד הסולידיות הישראלית מתחילה בחוסר טעם משווע

חדשות סוף השבוע, ערוץ 2, 20:00


מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

יום העצמאות מתקרב ובחדשות ערוץ 2 נערכים. המטרה: לגרום לנו להרגיש טוב עם עצמנו. לשם כך מלאכת חיזוק האגו הלאומי מעבירה הילוך ומגבירה את הקצב. עד יום רביעי אנחנו צריכים להפנים שאנחנו צודקים וחזקים, מאוחדים וטובים.


כתבות המגזין של מהדורת מוצ”ש הופנו כולן למטרה זו. זה התחיל עם סיפור יפה על הורים שכולים שמנציחים את בנם על ידי ארגון טיולי הישרדות לצעירים, חלקם בני נוער בסיכון. לאחר מכן שודר “ניסוי מיוחד”, שנערך בעקבות מקרה המין הפומבי בחוף בוגרשוב: שחקנים העמידו פני חולים ברחוב ושעון עצר בדק בתוך כמה זמן ייגש אליהם הישראלי הטוב ויושיט עזרה. למעשה, הניסוי הזה כלל לא מיוחד. הוא היה הבסיס לתוכנית הצדקנית והמחוצפת “מה אתם הייתם עושים?”, אחת היוזמות המבחילות ביותר שערוץ 2 העז להעלות לאוויר. הכתבת לי אברמוביץ יצאה לבדוק “האם איבדנו את הסולידריות?”. היא כמובן יצאה מנקודת הנחה שהיתה בישראל סולידריות. זו הנחה מקובלת, רק שאף אחד מאלה שמספידים את הסולידריות בישראל לא עוצר לבדוק אם היא אי פעם התקיימה כאן. דבי קדמי, השחקנית שהשתתפה בניסוי, לא פקפקה בכך שאזרחי ישראל יעמדו במשימה: “זו הסקרנות הישראלית, זו החמלה הישראלית, היהודית”. תוצאות הניסוי, אגב, לא רעות. בלבוש הגון, השחקנים קיבלו עזרה בתוך שניות. בבגדי הומלס זה לקח קצת יותר אבל זה בסדר. הסולידריות היהודית מתקיימת רק בין אזרחים נקיים.


משה יעלון בכתבת ערוץ 2. הבריסטול ברקע השלים פריים חסר טעם

דקות קודם לכן, בזמן המבזק, הסתתרה התשובה לאן נעלמה הסולידריות הישראלית. זה היה בקטע וידיאו מתוך אירוע “שבתרבות” בבאר שבע. השר לעניינים אסטרטגיים משה ‏(בוגי‏) יעלון ישב שם ואמר מה שאמר על פינוי בית האולפנה בבית אל. מאחוריו נתלה בריסטול עליו הופיע הכיתוב “שבתרבות באר שבע” לא פעם אלא פעמיים. למה פעמיים? מי יודע. החלק העליון של המלה “שבתרבות” נצבע בירוק שהפך בהדרגה לכחול. הפונט היה מכוער. הת’ במרכז המלה היתה גדולה משמעותית מחברותיה. הכל בפריים הזה לקה בחוסר טעם, עוד לפני שמתייחסים לשר יעלון. זה נשמע פעוט אבל זוהי חזות הכל. הבריסטול המכוער הזה עונה על השאלה “לאן נעלמה הסולידריות?” ומעלה שאלה חדשה: “מה הטעם?”. איך אפשר לראות עתיד למדינה שבה תלוי בריסטול כזה באירוע מרכזי ואף אחד לא חושב שזה לא בסדר? קו ישיר עובר בין בריסטול מכוער בבאר שבע לבין התנהגות מכוערת של סמח”ט בבקעה. הטעם הרע והוולגריות מאחורי ראשו של יעלון משחיתים לא פחות מהדברים שהוא אמר, והם בוודאי דומיננטיים יותר מ”הסקרנות והחמלה” הישראליים. המשדר, דרך אגב, הסתיים בכתבה מחממת לב על ספורטאים זרים שבחרו להישאר בארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ