לילה ראשון בלי יעקב אילון: תמר איש שלום וברווז החטיפה בדיסניוורלד

דווקא ביום חגה של חדשות 10 פרסמה סיון כהן את האגדה הפלאית על החטיפה שלא היתה בדיסניוורלד. המהדורה התמודדה עם הטעות בענווה והוכיחה שוב את הבעיתיות בעידן בו חדשות הן בידור

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

לפני יומיים, במשמרת האחרונה שלו בתפקיד, קיבל יעקב אילון מתנה נוספת מלבד החיבוק המסורבל של דני רופ: ברווז צלוי מהכתבת סיון כהן. נדמה שהברווז הזה היה פריך ומתקתק: אגדה פלאית על ילדה שכמעט נחטפה בדיסניוורלד. הוא נראה כה טעים שעשה חשק לתת בו ביס ולהתעלם מכך שהוא צועד ומגעגע כברווז.

הפלופ שפרסמה כהן, סיפור שלא היה מעולם והתפרסם לפני שנים כאגדה אורבנית, עלה לאוויר דווקא ביום חגה של חדשות 10, בערב עם נתוני הצפייה הגבוהים ביותר. אמש, במשמרת הראשונה שלה כטייסת המובילה, בלילה הראשון בלי יעקב, נאלצה תמר איש שלום לתקן. מערכת חדשות 10 מפיה של איש שלום עשתה את זה בענווה ולא כמי שכפותה בידי עורכי דין. היא ציינה ש"הדוברים הטעו" אותה, הודתה ש"הידיעה אינה נכונה" והוסיפה כי "צריך לדעת גם לתקן" בניסיון לצבור נקודות, אם לא על אמינות אז על יושרה. גם גיא פינס צבר נקודות יושרה חשובות כשלא התעלם והתייחס לסיפור הזה, שמעורר מבוכה בערוץ הבית שלו (ובואו נודה, האייטם המקדים אצלו ודאי הוסיף כמה נקודות רייטינג למהדורה המרכזית).

אין שום סיבה לשמוח לאידם של אנשי חדשות 10. כל כלי תקשורת נופל מדי פעם למלכודות כאלה, בדרך כלל בשל הלהט לפרסם סיפור גדול - להט שמוביל לרשלנות. כל מי שהיה שם, כולל כותב הטור הזה, מרגיש דקירה קטנה כשזה קורה למישהו אחר, גם למתחרים. השאלה היא איך זה קרה.

תמר איש שלום. סיפור מושלם בשביל שלא יפרסמו אותו, גם אם הוא לא נכוןצילום: דודו בכר

זוכרים עוד ברווזים עיתונאיים? דברו על זה בפייסבוק

הכוונה היא לא לשאלה הטכנית - מי הטעה את מי, מי שיקר, מי לא בדק, מי מיהר לעלות לשידור. ההשתלשלות הדי פשוטה הזאת תיבדק בוודאי במערכת החדשות של ערוץ 10. השאלה היא אם זה מקרי שסיפור האגדות הגיע דווקא מהממלכה הקסומה של דיסניוורלד. מעשיות על ילדים שנחטפים מפארק השעשועים של דיסני צצות מדי פעם, בעיקר באינטרנט. חלומו של כל כתב או עורך מהדורה הוא שסיפור כזה יהיה נכון דווקא במשמרת שלו. הקסם והאופל, השילוב בין תום הילדות של דיסניוורלד (לפחות על פי ערכי המותג), לבין האכזריות הבלתי מרוסנת שבחטיפת ילדים, יוצר סיפור מושלם, כזה שחייב להיות נכון. גם אם הוא לא נכון. ברגעים כאלה, היצר נוטה לגבור על השכל הישר.

סיון כהן היתה מודעת לכך. "זה באמת נשמע כמו אגדה אורבנית", אמרה לאילון שספק הקשיב לה, ספק חיכה למונית שתיקח אותו לפנסיה. היא ידעה שיש אגדה כזאת ובכל זאת לא התאפקה. בעולם טלוויזיוני שבו חדשות הן בידור, חטיפה בדיסניוורלד היא סיפור מושלם, מושלם מדי בשביל שלא יפרסמו אותו. גם אם הוא לא נכון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ