"בנות": הגרסה האפלה והשנונה של סקס והעיר הגדולה

הסדרה החדשה של HBO מציגה את הכישלון כפי שהוא, והיא עושה את זה, בשנינות וללא הטפה. אולי זה הקול של הדור הנוכחי, ואולי זו סתם סדרה מצוינת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מוקדם בפרק הפתיחה של "בנות", מאבחנת שושנה את חברתה ג'סה: "את בפירוש קארי, עם כמה תכונות של סמנתה והשיער של שרלוט". לשושנה יש בחדר פוסטר של "סקס והעיר הגדולה" ואין ספק שזה המודל שלה לאופן שבו נשים צריכות להתנהל בעולם הגדול או לפחות בעיר הגדולה. גם "בנות" וגם "סקס והעיר" הן סדרות של HBO על ארבע בחורות בניו יורק, אבל כאן הדימיון נגמר וכבר בפתיחת הסדרה, "בנות" מאזכרת את הבנות של "סקס" כדי שיהיה ברור שיש לנו עסק עם משהו אחר לחלוטין.

"בנות" עוקבת אחרי האנה (לנה דונהאם שגם יצרה את הסדרה), ושלוש חברות שלה. בסצינת הפתיחה, הוריה של האנה בת ה-24 לוקחים אותה למסעדה ומסבירים לה שהם סוגרים לה את השאלטר ומעכשיו היא תיאלץ לממן את עצמה. זה הדבר האחרון שהאנה, סופרת בפוטנציה עם בעיית משקל וביטחון עצמי, היתה צריכה לשמוע. היא מסבירה להם שהם חייבים לתמוך בה עד שתשלים את ספר הביכורים שלה: "אני חושבת שאולי אני הקול של הדור שלי", היא אומרת להם ומיד מסייגת: "או לפחות קול של דור כלשהו". המשפט הממזרי הזה מסגיר הרבה ממה שדונהאם חושבת על הדור שלה, שנע בין שיגעון גדלות לחוסר מחויבות - במקום "אני ואתה נשנה את העולם", "אני אשנה את העולם, אולי". היא מדברת גם בשם האנה וגם בשם עצמה, היא יודעת ש"בנות" הוא הניסיון שלה לתת קול לדור שלה, ובאותו הזמן לא להתחייב לכך.

לסדרה לא קוראים "נשים" אלא "בנות" למרות שהגיבורות שלה בנות 24. בסדרה אחרת, "מד מן", למשל, הן היו מקבלות מבטים מלוכלכים אם הן היו הולכות ברחוב בלי עגלת תינוקות, אבל בדור הזה גיל ההתבגרות גם מקדים להגיע וגם מאחר לעזוב. האנה רוצה את העצמאות של אדם בוגר ואת חוסר האחריות של ילדה. כשאבא שלה מציע לה קפה כדי לפכח אותה מחווית סמים, היא מוחה: "קפה זה לגדולים", וכשהוא צועק עליה שהיא צריכה לשתות כוס קפה היא צורחת חזרה: "אני בת 24, אל תגיד לי מה לעשות!". נשות "סקס והעיר הגדולה" - שהיו גם מבוגרות יותר - לא היו בנות אלא נשים. בסך הכל הסיפור שלהן היה סיפור של כישלון - ארבע נשים שמחפשות אהבה ולא מוצאות. אבל "סקס והעיר הגדולה" לא הוצג כסיפור של כישלון אלא כהצלחה שבועית, שנונה וסקסית. "בנות" מציגה את הכישלון כפי שהוא, והיא עושה את זה, לפחות על פי פרק הפתיחה המבטיח, בשנינות וללא הטפה. אולי זה באמת הקול של הדור הנוכחי, ואולי זו סתם סדרה מצוינת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ