שעתם העלובה של הכתבים הפוליטיים

התרגיל של נתניהו ומופז לקח מהכתבים והפרשנים הפוליטיים את הצעצוע הכי יקר - בחירות. את התסכול מזמן המסך שלא יקבלו בחודשים הקרובים הם הוציאו בזעם והעלבות, ושום מילה על נושאים מהותיים

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

הכתבים הפוליטיים התעוררו אתמול בבוקר בעצבים גבוהים - לקחו להם את הצעצוע היקר ביותר. מהרגע שהוחלט ללכת לבחירות 2012, המערכת הפוליטית גאתה, והכתבים, כמו רפסודות, גאו איתה. ככה זה - הכתבים משגשגים ומדשדשים על פי תנודות תחום הסיקור שלהם. כשיש מלחמה, הפרשנים הצבאיים חוגגים. כשהכלכלה ברצפה, הפרשנים הכלכליים בשמיים. במקרה הנוכחי, הכתבים הפוליטיים נערכו ל-4 בספטמבר. הם ביטלו חופשות בחו"ל, הזמינו, אולי, תיקוני בוטוקס, והתכוננו לתקופת עבודה קשה, אינטנסיבית, מערערת משפחות ובעלת פוטנציאל לתגמול, בניית קריירה והמון המון זמן מסך.

בערב יום ראשון, למשל, פתח עמית סגל את מהדורת חדשות ערוץ 2 עם ידיעה בהולה שיאיר שמיר צפוי להתמנות למקום השני ברשימת ישראל ביתנו. באותה שעה, בערוץ 10, דיווח נדב פרי ששלמה ינאי שוקל להצטרף לרשימתו של יאיר לפיד לכנסת. ככה זה היה אמור להימשך עד ספטמבר - גישה ישירה לזמן אוויר, נדל"ן פריים-טיימי יקר על כל שמועה פוליטית, אורגזמה ארוכה עד הסתיו שיביא אתו את הרפיון המדכדך של הקמת הממשלה החדשה והבלוז שאחרי. ופתאום מתקשרים בנימין נתניהו ושאול מופז ומודיעים לעיתונאים שהדייט בוטל, המשגל נסוג, האקסטזה נגוזה עוד לפני המשחק המקדים. אתמול בבוקר התעוררו הכתבים הפוליטיים עם כאב גדול בשיפולי הבטן. והם לא התכוונו להסתיר את התסכול.

"הופעה נלעגת", כינה עמית סגל את מסיבת העיתונאים של נתניהו ומופז, "הופעת הסיום של המועמדות (של מופז) לאיזשהו תפקיד ביצועי בכיר". גם רביב דרוקר לא חסך מההופעה המשותפת של ראש הממשלה ושותפו הבכיר: "זה היה לפעמים מגעיל ולפעמים מצחיק, הנימוקים שלהם היו מגוחכים...על מופז מיותר לדבר, הטיעונים שלו כמעט לא ניתנים להתייחסות". למה לא להתייחס לטיעונים של מופז? ואם כן, למה במונח "מגעיל"? האם המלה "מגעיל" היא מכשיר לגיטימי בארגז הכלים של פרשן פוליטי? הכתבים והפרשנים משוכנעים שהם זועמים את זעמו הצודק של הציבור, שהם מדווחים באופן אמין ונאמן על עוול גדול שנעשה לדמוקרטיה הישראלית ולאזרחים הבוחרים. אי אפשר שלא לראות את התסכול האישי שמבצבץ שם, תסכול על זמן המסך שנגוז, על החופשה לחו"ל שכבר בוטלה ועכשיו צריך להחליט אם להזמין מחדש.

נתניהו ומופז. תסכול של העיתונאים על זמן המסך שנגוזצילום: אמיל סלמן

השידור של ערוץ 2 - טבילת אש מוצלחת למגישה דוריה למפל - המשיך והעביר את נאום התגובה של שלי יחימוביץ'. באותו זמן ערוץ 10 כבר חזר לשגרה עם "זמן מיסטיקה". הנומרולוג אייל נחום חיפש במספרים את התשובה לשאלה שהוצבה בפניו: "מתי יחודש המשא ומתן עם הפלסטינים?". אם להאמין לראש הממשלה וידידו הנאמן, זה ממש אוטוטו.

תגובות