מיה סלע
מיה סלע

הסדרה "להציל את הנישואים" היא יצור כלאיים. לקחו זוגות שעומדים להתגרש וצילמו אותם מנסים להציל. יש מצלמה, יש מטפל זוגי, יש ריבים איומים, השפלות, עלבונות, ביזיונות וסלון מבולגן. יש גם קריין משונה שמסביר את המצב ויש משימות. במשך 24 השעות הקרובות תחליפו תפקידים, מורה המטפל הזוגי והזוגות נעתרים ורבים מול המצלמה. מי מפחד יותר הוא או היא, מי משפיל את מי. מי צאר ומי רודן. בסופו של דבר בסוף הפרק יצטרכו להחליט. הוא יחכה לה במקום בו התחתנו פעם. היא אולי תגיע ואולי לא. עד כאן הדוקו ריאליטי מחזיק אותנו במתח.

מצד שני מדובר בשלושה פרקים בלבד. הייתכן שלא נמצאו יותר משלושה זוגות שהסכימו למופע החשפנות הזה? כל פרק מתחיל בתמונות מיום החתונה ואז חמש שנים אחרי - שוקת שבורה וההזדמנות האחרונה, זה עכשיו או לעולם לא, אחרת אין לנו סדרה. בסופו של דבר אתמול ישב גיבורנו חגי וחיכה לאשתו עם טבעת. במקומה בא המטפל הזוגי ובישר לו שהיא החליטה להתגרש. ככה עושים את זה בטלוויזיה.

אז למה כל כך קשה להסיר את המבט? אולי זה כמו להתבונן בתאונת דרכים: המראה המזעזע, ההשפלות, הפתטיות, הנואשות ואולי זה כמו אותם מיליוני אנשים משונים שאינם יכולים להפסיק לצלם או לדבר על עצמם ברשתות החברתיות. אולי לא מדובר פה בסתם תאונת דרכים אלא בתאונה עצמית. כולם מכירים את השוקת השבורה הזאת או יכירו. במובן הזה "להציל את הנישואים" הוא מוצר אפקטיבי שעושה שימוש בכל האלמנטים כדי שלא נוכל להפסיק להתבונן. ועדיין יוצרי הסדרה הרגישו שאין הם מסוגלים לוותר על הפסקול המסורתי. זה שכל הסדרות - דוקו ריאליטי, דרמה, ריאליטי בלי דוקו ודוקו בלי ריאליטי - לא מסתדרות בלעדיו.

מתוך "להציל את הנישואים". עסקי הפסקול עובדיםצילום: מסך

נראה שכולם להוטים אחר הרגע הזה של בחירת הפסקול. אז הם במיטבם, אז יוצאת האמת שלהם. ו"האמת שלהם" הוא אלמנט חשוב של העת הזאת. הפסקול מעיד על חיבתם המודחקת לקיטש וקריוקי. אם עד אותו רגע ניסו להיות לשון המעטה (למשל לא זרקו את הזוגות עם מצנח ממטוס כדי לבדוק את הזוגיות שלהם, רק שלחו אותם לצימר), ברגע של בחירת המוסיקה פתאום קופצת לה החשפנית מהעוגה. או אז שלמה ארצי שר "אני תפקידי לנגב לך את הדמעות". כמו תזמורת בצורת נלעגת, המוסיקה עושה אילוסטרציה ילדותית ופתטית למה שנראה על המסך. תמיד בחירות מוסיקליות של פטיש חמש קילו (חמש ולא חמישה), כמו רוצים לומר לצופה שכאן מצופה ממנו להתרגש, שזה הרגע בה' הידיעה. רגע שלמה ארצי. הדבר הנורא בכל עסקי הפסקול הללו הוא שזה עובד.

להציל את הנישואים, ערוץ 10, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ