שאבתם כסף בששון

ב"משאבת הכסף" המתחרה הוא גיבור שנאבק לא בעצמו, אלא באויב בדמות מפלצת רעבה שחוטפת את הכסף מידיו. למרות איך שזה נשמע, יש בזה קסם

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

ככל שהטלוויזיה המסחרית משתכללת ומתרדדת, גם שעשועוני הטריוויה מתפתחים. השינוי המובהק ביותר הוא הפרופיל של המתמודדים. אם בתחילת ימי ערוץ 2 השתתפו בשעשועונים כאלה רק אנשים עם ראש גדול ומשקפיים, כאלה שתרמו את המוח שלהם למכון ויצמן בעודם בחיים, היום המתמודדים הם אנשים רגילים בעלי ידע כללי ממוצע. מטבע הדברים ירדה גם רמת הקושי של השאלות והיום יכול כל אחד לצפות בתוכנית, להרגיש שהוא שם על הבמה, ולא להבין איך הטמבל הזה בטלוויזיה לא ידע את התשובה.

שינוי מהותי נוסף הוא ההמחשה של הפרס. במקום סכום כסף מופשט שרשום על מסך מחשב, בשעשועונים של העת האחרונה מקבלים המתמודדים את הכסף מראש ובמזומן - כמו ב"אל תפיל את המיליון" - רק כדי לראות אותו נופל אל תוך פיר מרושע ומשם לידיים של שני מאבטחים גברתנים. השינוי הזה מוסיף ממד אכזרי שממחיש את הדרמה, ונותן לצופה התגלמות מובהקת לפרס שעומד על הכף. במקרה של הפסד גם האכזבה מוחשית הרבה יותר משום שהכסף כבר היה - מילולית - בידיים.

"משאבת הכסף" ממשיכה את המגמה הזאת. המתמודדים מקבלים בתחילת התוכנית מיליון שקל ו-1,001 הזדמנויות לאבד אותו. ההתמודדות הפעם היא מול מכונה מפלצתית. כל דרמה צריכה קונפליקט, ואם יש קונפליקט רצוי שיהיו גם פרוטגוניסט ואנטגוניסט. בשעשועוני טריוויה יש פרוטגוניסטים בשפע - המתמודדים החמודים שהגיעו מהבית לאולפן הזר והמאיים. בדור הראשון של שעשועוני הענק של ערוץ 2, התמודדו המשתתפים נגד עצמם. למעשה הם התמודדו נגד מגבלות הידע שלהם. הנבל בסיפור היה הבורות. כשהבורות ניצחה את הידע, המתמודד הלך הביתה בלי הכסף. אבל בורות היא נבל ערטילאי - היא היעדר של משהו שקיים בתוך המוח האנושי. "משאבת הכסף" היא תוכנית שמציגה נבל מובהק - כזה שאפשר לראות ולדבר אליו, גם אם הוא לא יענה.

הנבל הוא משאבה שלוקחת כסף מהמתמודדים. המנחה ליאור סושרד מנסה להאניש את המכונה: "המשאבה רעבה", "המשאבה כועסת", "המשאבה מגבירה מהירות". כמו המחשב בעל הבינה המלאכותית מ"2001 - אודיסאה בחלל", משאבת הכסף היא מכונה אכזרית בעלת רגשות שמתעללת בבני אנוש - התפקיד שלה כאן הוא לקחת כסף מידיים של אנשים טובים. משימת המתמודדים היא לא להיבחן על ידע כללי אלא להילחם במכונה. ככה מוכר לנו ערוץ 2 דרמה עם גיבורים ונבלים. עם כל האכזריות, ולמרות האכזבה מהגרפיקה הזולה של המכונה, יש פה איזה קסם - בכוח המוח, מצליחים המתמודדים לעצור את המכונה. המשאבה גוזלת להם שטרות אבל ברגע שהתשובה עולה להם לראש - השכל מנצח והמכונה מובסת.

"משאבת הכסף". למרות הגרפיקה הזולה, יש פה קסם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ