מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

כלכלה. מה זה בכלל? מי מבין בזה? רוב האזרחים בטוחים ששר האוצר ונגיד בנק ישראל באים בבוקר למשרד, מטילים קוביות ומקווים לטוב. שאר האזרחים הם שר האוצר ונגיד בנק ישראל. כלכלה היא דבר מופשט, שרירותי למראה, שנשגב מבינתם של רובנו. אלו שטוענים ש"כלכלה היא דבר פשוט", הם אלה שאחרי זה מאבדים את הבית שלהם בבורסה. ובכל זאת, חברת החדשות של ערוץ 2 לא מתעצלת ומפנה בכל יום חצי שעת שידור יקרה כדי להעניק לצופים שלה עדכון בנושא לא-סקסי אבל כה חשוב. האם אנחנו לומדים משהו מ"תוכנית חיסכון"? בוודאי. אתמול למשל למדנו שיהודה סעדו עבר לגור ברמלה ושספי שקד, על פי המראה, עבר לגור במיטת שיזוף.

הנה הליין אפ של משדר "תוכנית חיסכון" שהגיש אמש אלעד שמחיוף: האייטם הראשון היה עימות בין נחמיה שטרסלר לבין שר-שלום ג'רבי על ההמלצה להעניק תמריצים כלכליים לחרדים שמתגייסים לצה"ל. נכון, המלה "כלכליים" הופיעה לרגע אבל האייטם הפך מיד לשיעור חברה על מקומם של החרדים בחברה הישראלית - דיון נצחי שהפך אקטואלי במיוחד בגלל ענייני חוק טל. האייטם השני גילה כי עיריות מעסיקות חוקרים פרטיים כדי לברר אם תושבי העיר משקרים כשהם מבקשים הנחות. האייטם השלישי דיווח על המשבר הכלכלי באירופה. הזווית שנבחרה: הפיכתה של בולגריה לגן עדן תיירותי ונדל"ני. לאחר מכן הגיעה פינת הפרסום. המשמעות של "פינת פרסום" היא שספי שקד, כנראה האיש היחיד בארץ עם גישה לאינטרנט, מגיע ומציג פרסומות "מגניבות" ו"משוגעות" שרצות בכל העולם. בהמשך הופיע אייטם יחצ"ני על חנויות למוצרי תינוקות שמציעות חבילות של מזרן+שידה+עגלה. ולסיום - פינת המוקיונות של מנחם הורוביץ. הפעם יצא הורוביץ השובב לבדוק את עולם ההדברה, ולא שכח לתבל את הכתבה ההיתולית בקצת חוכמעס בניחוח צ'רנוביץ של לפני מלחמות העולם. אייטם נדל"ני (יהודה סעדו ברמלה), שהובטח לנו בתחילת המהדורה, משום מה לא שודר.

נכון, "כלכלה" היא מונח רחב שכולל כמעט את כל תחומי חיינו, אבל נדמה שהאנשים שעומדים מאחורי "תוכנית כלכלית" עושים מאמץ הרואי לקשור כל כתבה ודיון במשדר שלהם למושג הזה. לפעמים הם מקיזים דם ומגירים זיעה בשביל ליצור את הקישור הבלתי אפשרי. לפעמים הם מנצחים את חוקי הפיזיקה ו - מי יודע - אולי גם את חוקי הכלכלה במאמץ לשוות למגזין הקליל והלא מזיק שלהם ארשת של חשיבות. אחרי עוד חודש ועוד שנה של לוליינות כזאת, ודאי קשה להם שלא להשתכנע שהם עושים משהו חשוב. שהם אלה שמעניקים לעם את הבלתי מושג, שהם מגשימים עבורנו את המושג הבלתי מושג הזה - "כלכלה".

"תוכנית כלכלית". אתמול למדנו שיהודה סעדו עבר לגור ברמלה

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ