מורן שריר - צרובה
מורן שריר

דרמת הפשע החדשה של יס קרויה על שם הלוקיישן שלה - ניו יורק. זוהי לא ניו יורק של וודי אלן או סאלינג'ר, זוהי "נויורק" (השגיאה במקור) כפי שהישראלים מבטאים אותה ורואים אותה. זוהי ניו יורק של המוברים והמאכערים והעבריינים הקטנים והבינוניים שהגיעו אליה מהתפוז הגדול כדי לדפוק מכה.

למה דווקא השם הזה נבחר להתנוסס מעל הסדרה החדשה? מה המשמעות של המושג "ניו יורק" או "נויורק" מעבר לאתר צילומים? בסוף הפרק הראשון אומרת ענת (יובל שרף) ליוסי (אושרי כהן): "אתה בורח ממשהו. אחרת לא היית בניו יורק". אם כך, ניו יורק של "נויורק" היא מחסה, עיר מקלט. לא מקום שמעפילים אליו כדי להצליח בגדול (כמו ב"ניו יורק, ניו יורק" של סינטרה), אלא מקום שמסתננים אליו כדי לחמוק ממשהו אחר.

כמו הגיבורים שלה, גם הסדרה "נויורק" בורחת לניו יורק. שם העיר הוא מותג שאומר חלומות גדולים, קצב רצחני, הדופק של העולם המערבי. יוצרי הסדרה כנראה חושבים שהשם המפוצץ מפצה על כל מה שחסר בסדרה: עלילה מהודקת, קצב טוב, דיאלוגים סבירים, משחק. "נויורק" נותנת לניו יורק לעבוד בשבילה. גורדי השחקים באים במקום טקסט מחודד והרחובות האיקוניים מנסים להסתיר תצוגת משחק מוגבלת (אושרי כהן, יובל שרף, אורי פפר).

יובל שרף ב"נויורק". הלוקיישן לא מחפה על העלילה הדלה

ניו יורק אמורה להסתיר את העובדה ש"נויורק" היא דרמה יומית כמו רבות לפניה שהיו נטולות יומרה. "נויורק" נתלית בניו יורק ומקווה שהעשן, ההמולה והפרופורציות המפלצתיות יחפו על הפגמים. אבל זה לא יכול לעבוד. סדרת מתח לא תרתק אותנו למסך רק באמצעות שימוש בתפאורה. סדרת דרמה לא תרגש אותנו רק משום שהגיבור נכנס לסאבוויי ולא לקו 5. יש פרובינציאליות רבה במחשבה שהמותג "ניו יורק" מוכר כל דבר. כאילו שאם זה מגיע מאמריקה אנחנו אמורים לנגב את עצמנו מהתרגשות ולהתעלם מהערך המועט של הסדרה. זו הסיבה שקוראים לסדרה על שם העיר הזאת. כי זה כל מה שיש בה - העיר הזאת.

לא משנה אם צילמו אותה במנהטן או בתחנת החלל מיר, "נויורק" היא סך כל הפגמים שלה. אין לנו למה להתחבר בה משום שיותר ממה שיש בה, בעיקר אין בה - אין קצב, מתח, עומק, רגש. לפני שהיא מנסה לכבוש את ניו יורק, "נויורק" היתה צריכה להישאר רגע בארץ, לעשות חושבים, לתקן, לשפץ, להתייעץ, למחוק, לשכתב ולערוך אודישנים קפדניים במקום סקרי דעת קהל על אלילי נוער. "נויורק" היא כמו הישראלים שנוסעים לניו יורק עם עשרה דולר בכיס וחלום אחד גדול, וחוזרים ארצה עם הזנב בין הרגליים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ