"מחוץ לחוק" - תוכנית לא מצחיקה לתפארת

"מחוץ לחוק", הוט קומדי סנטרל, 21:15

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

"אני חושב שצריך להוציא את המוזיקה המזרחית מחוץ לחוק, כי פשוט מאוד זו לא מוזיקה. את מי הייתם רוצים שהילדים שלכם יצטטו, את מאיר אריאל או את שיקו חייק?". עם הבדיחה הזאת פתח הסטנדאפיסט יוסי גבני את ההופעה שלו בתוכנית הראשונה של "מחוץ לחוק", שמשודרת מהשבוע בערוץ קומדי סנטרל של הוט. תקראו בבקשה את הבדיחה שוב, נסו להגיד אותה בקול רם. דמיינו שמספרים אותה במבטא מטופש או כשחובשים כובע מצחיק על הראש. דמיינו שהקומיקאי מספר אותה בזמן שתוכי יושב לו על הכתף. מצחיק? נסו לדמיין שהתוכי ממש גדול, אבל ממש. עכשיו זה מצחיק? דמיינו שהתוכי הוא זה שמספר את הבדיחה. אולי עכשיו זה כבר מצחיק?

"מחוץ לחוק" היא תוכנית סטנדאפ בפורמט של דיון בבית משפט. בכל תוכנית עומדת לדין תופעה אחרת (זמר מזרחי, זיקנה) והמשתתפים דנים באופן קומי ביתרונות ובחסרונות של התופעה. באולפן יושבים שופט (רועי לוי), קלדנית (לוסי אהריש) ומשני הצדדים עומדים סניגור וקטגור (סטנדאפיסטים מתחלפים). במסגרת הניסיון להיצמד לפורמט בית המשפט, מוצגות בתוכנית ראיות, מגיע עד חיצוני וישנם נאומי סיכום ופסק דין. וכל הטור דה פראנס המתחכם הזה נועד לשמש תרבית לדחקות עייפות על הרדידות של הזמר המזרחי ועל החיבה של קשישים לערוץ הראשון. האולפן המסורבל והפורמט המגושם רק מקשים על הפאנצ'ליינים הקהים לחדור את מערכת העצבים שלנו. רובם שוקעים כמו אבן באוקיינוס, משמיעים צליל עמום שאיש אינו שומע ונעלמים לעד.

"מחוץ לחוק" היא לא סתם תוכנית לא מצחיקה, היא לא מצחיקה לתפארת. קשה להמעיט בכמות אי-הצחוק שיש בתוכנית הזאת. ראיתי מלחמות עולם מצחיקות יותר. הסטנדאפיסטים בתוכנית לועגים לטקסטים של הזמר המזרחי - על כמה הם רדודים, קלישאתיים, צפויים וחסרי ערך בזמן שהבדיחות שלהם ראויות לאותם שמות תואר. הם מגחכים על אנשים קשישים - שהם אטיים, חסרי מיקוד, נטולי יכולת וכאמור, מחבבים את הערוץ הראשון. את אותם הדברים אפשר להגיד על מצחיקני "מחוץ לחוק" שרמת המקוריות בבדיחות שלהם מזכירה שידורים חוזרים של ערוץ 1 מאוחר בלילה. יש משהו אירוני בתוכנית קומית שמשודרת בערוץ שכל ייעודו המסחרי והרעיוני הוא להצחיק והתוכנית הזאת עושה הכל מלבד להצחיק. יום אחד כשיבואו ארכיאולוגים וחוקרי תרבות כדי לנסות להבין מה היה פה במדינת ישראל ואיך הכל התמוטט, הם יהיו חייבים להתייחס לקומדיה של שנות האלפיים או להיעדרה. גם אם זו לא הסיבה לדעיכת האימפריה, זה בוודאי סימפטום עצוב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ