רחל הקטנה

הסחורה שהיא החיים

עודד בן עמי הוא רק דוגמה ללשון החדשות הרגשנית. הוא לא המציא אותה והוא לא שונה מעמיתיו שסיקרו את התאונה שבה נהרגה משפחת אטיאס

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

עודד בן עמי הוא רק דוגמה ללשון החדשות הרגשנית. הוא לא המציא אותה והוא לא שונה מעמיתיו שסיקרו את התאונה שבה נהרגה משפחת אטיאס - זוג הורים וששת ילדיהם. העובדות נוראות כשלעצמן, האם יש מה להעצים פה? האם יש סיבה להעצים את מה שקרה? בעידן הנוכחי העובדות כבר לא מספיקות.

כך זכתה רחל אטיאס, הילדה היחידה מהמשפחה ששרדה, לכינוי רחל הקטנה. לא מספיק שיאמרו שהיא בת 7, לא מספיק שקוראים לה רחל, היא עכשיו רחל הקטנה, קוטנה מדגיש את בדידותה, את גודל הטרגדיה, ונותן הצדקה לכל משדרי האקטואליה להתעכב על הפרטים ולהעצים את מה שיש לו עוצמה שאינה זקוקה להגברה הברוטלית חסרת הטעם. בוודאי שאין ללשון הזאת הצדקה עיתונאית.

אתמול דיבר בן עמי עם אחיו של רפי אטיאס ז"ל, אבי המשפחה. בן עמי אמר ושאל בפנים חמורי סבר שלל שאלות מרגשות: "הלבבות של כולם יוצאים אליכם ואל רחל הקטנה. בישרתם לה את הנורא מכל? תצטרכו כולכם לעטוף אותה כדי שתוכל לצלוח את הדבר הנורא הזה".

האח, שברור כי ההגדרה "הנורא מכל" היא לא משהו ערטילאי עבורו, אלא ממשי, השתמש לכן בשפה אחרת. הוא לא דיבר על רחל הקטנה אלא על רחל. הוא לא דיבר על לעטוף אלא אמר שיתמכו ושכבר נערכו לכך. "מאיפה אוספים כוחות", שאל בן עמי והאח ענה שאיננו יודע, שהם מאמינים בני מאמינים. ככה, לא מספק את הסחורה, שהיא החיים שלו.

או אז פנה בן עמי לפסיכיאטרית שלפי דבריו מטפלת ברחל הקטנה. "ניסית לדובב אותה?", שאל. הפסיכיאטרית תיקנה אותו ואמרה שאינה מטפלת בילדה, רק מלווה אותה, וכי "לא ניסיתי לדובב. הצגתי את עצמי ואת האופציה לדבר". אחר כך סיפרה שהילדה דיברה על כמה היה מפחיד. על המסך כבר התנוססה הכתובית "רחל מספרת על בדידות ופחד". בן עמי עשה פרצוף עצוב כדי שלא רק נשמע את הזעזוע אלא גם נראה. אנשי החדשות הם גם בדרנים ולעתים מוטל עליהם להעצים את הדרמה ולרגש.

הסדרה הדוקומנטרית "אתם שם בבית", שיצר רוגל אלפר, עסקה בטלוויזיה הישראלית ושודרה באחרונה בערוץ 8. אילנה דיין אמרה שם כי אין כל רע ברגש, בעיניה הרגש הוא טוב והיא אינה חושבת שצריך להתנצל עליו. פתאום היה ברור שלא מדובר בציניות פשוטה כפי שחשבנו עד אז, אלא בציניות מורכבת שכבר מאמינה לעצמה.

את השימוש הנצלני שעושים משדרי האקטואליה והחדשות בטרגדיות סביבם תמיד יסבירו ברצונם הקדוש לאחד את העם. הם תמיד ישכחו מלה אחת במשפט הזה, רצונם לאחד את העם מול הטלוויזיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ