היפות במגרש הביתי, החנונים דגים מחוץ למים

"היפה והחנון 3", ערוץ 10, 21:00

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

מצד אחד "חנונים" - חיוורים, לא אופנתיים, דחויים, בתולים, יודעים קרוא וכתוב. מהעבר השני "יפות" - שזופות, "דופקות עקב", בורות, פרחות, חומרניות, נהנות מהחיים הטובים. "היפה והחנון" הוא המקום היחיד (מלבד חתונות בין מתעשרי הייטק לנשות צעצוע) שבו שני העולמות האלה נפגשים.

המרחק בין הקצוות בתוכנית כל כך קיצוני שקשה למפגש הזה להיכשל. קחו למשל את דניאל פלפל, דמות מוריס סנדקית שחובב מיתולוגיה נורדית ומודל ההזדהות שלו הוא קסנון (גז אצילי). בפרק פתיחת העונה ששודר אמש נאלץ מר פלפל לחלוק חדר עם דנית פוני, מזכירה במשרד החינוך שמתגאה פחות במשרה שהשיגה בסקטור הציבורי ויותר בחזה המפואר שלה. היחס שלה ליסוד הכימי קסנון מעט יותר אמביוולנטי מזה של דניאל. עכשיו הם צריכים להסתדר. התוכנית מדגישה שלכל אחד מהם יתרונות וחסרונות. "היפה והחנון" מפגישה אותם כדי להראות לנו שעם קצת פתיחות ורצון להשתנות אנחנו יכולים להשיל את החסרונות שלנו ולאמץ את יתרונותיו של האחר. אם רק נקבל את השונה נוכל להיות אנשים טובים יותר ולא יהיו מלחמות. אם לוקחים ברצינות את השאיפה המוצהרת של "היפה והחנון", ומתעלמים מכך שמדובר במוצר כיפי, קומי ובעל פוטנציאל לרגש, מבחינים בבעיה מהותית: הזירה שבה מתנהלת ההתמודדות הזאת לא ניטרלית. המפגש בין ה"יפות" ל"חנונים" מתרחש במגרש הביתי של ה"יפות" - בטלוויזיה המסחרית. התוכנית מצולמת בווילה בקיסריה, אליה מגיעות הנערות (יש בעיה בלקרוא להן "יפות") בלימוזינה, כשהן שותות קאווה אוורירית כמותן מתוך כוסות דקיקות כמותן.

דלית זריהן ב"היפה והחנון 3". רק הנערות מרגישות שם בביתצילום: טלווויזיה

התוכנית בוחרת להציג את הנשים כמצליחניות משום שבמושגים של הטלוויזיה המסחרית יופי שווה להצלחה. זאת על אף שבמציאות דנית עובדת במשרד החינוך. אז מה לה וללימוזינה? המראה של בחורות מחומצנות לוגמות יין ברכב מפואר מוכר לכל מי שצופה בערוצים 2 ו-10, והנערות מתנהגות בחופשיות כמי שנולדו בתוך תוכנית ריאליטי. הן לא מתנצלות על כלום משום שהן מרגישות בבית. ה"חנונים" הם נוף זר בטלוויזיה המסחרית, ולכן הם צריכים להסביר כל פעם מחדש למה הם עדיין בתולים, להתנצל על כך שהם אוהבים לחקור חיידקים, להשפיל מבט כשהם מספרים שהם נוהגים להשפיל מבט בשיחה עם אשה. ה"חנונים", אלה שמרגישים שלא בנוח בכל מקום מלבד במעבדת כימיה או בחדר צ'אט, חשים מבוכה קיצונית ממש כשזורקים אותם לווילה מפונפנת בקיסריה מול מצלמות טלוויזיה. יותר מש"היפה והחנון" היא תוכנית על מפגש בין עולמות מנוגדים, זוהי תוכנית מסוג ה"דג מחוץ למים" - הבחורים צריכים למצוא את מקומם באווירה זרה ומאיימת שלא מעריכה את הערכים שהם מכבדים, בין אם זו מוזיקה קלאסית או סגידה לאלים נורדיים.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ