כוכב נולד במסע לשכתוב ההיסטוריה

"כוכב נולד", ערוץ 2, יום א', 21:00

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

כבר עשר שנים ש"כוכב נולד" איתנו ולפעמים נדמה שאנחנו איתה. אנחנו חיים ומתים, מתאהבים ומתגרשים, יוצאים למלחמות ובוחרים נשיאים שחורים והיא תמיד כוכב נולד, כבר עשר שנים. זה הרבה מאוד זמן. תינוקות שנולדו במהלך כהונתה של נינט, כבר מספיק גדולים עכשיו בשביל להשתתף ב"מאסטר שף ילדים". מה הם חושבים, הילדים שנולדו לתוך כוכב נולד? הם לא מכירים עולם אחר. הם ודאי חושבים שיש למשק הישראלי איזה צורך בתפוקה שנתית של כשרונות. כאילו המדינה תתמוטט אם צביקה הדר לא יכריז בכל שנה על "הכוכב הנולד הבא של ישראל". הם, שהתחנכו על ברכי הפרומואים של ערוץ 2, משוכנעים שיש איזה אינטרס לאומי לגדל עוד דור ועוד דור של זמירים רגישים, בני עשרים שנולדו עצובים, שיעמדו על במת כיכר רבין בעיניים עצומות וישירו ש"אסור לקטוף את פרחי הגן" או שיר מקורי שהם כתבו, עם שם כמו "אחי לנשק" או "איבדתי אח" או "אחי, אתה חסר".

בפרומואים לתוכנית השנה, מקריין צביקה הדר את התמצית של כוכב נולד כפי שמחלקת הפרומו ניסחה עבורו: "המסע הכי ישראלי שיש - המסע לטיפוח כשרונות". מה כל כך ישראלי בטיפוח כשרונות? אני יכול לחשוב על כמה מסעות הרבה יותר ישראליים: מסע מחוף לחוף, מסע כומתה, "מסע עולמי" עם איל פלד. דווקא טיפוח כשרונות לא הייתי מציין כתחום עניין שמאפיין את הישראלים. אבל יש במשפט הזה את כל מה שצריך בשביל לארוז את כוכב נולד בעטיפה יפה ובחומר משמר שיחזיק אותה לפחות עוד עשר שנים באוויר, את מדבקת הישראליות ואת ההתחזות לתוכנית שמונעת מרצון לקדם את הזולת.

יותר משיש לישראל צורך בדור של זמרי מיינסטרים חדשים, ויותר משכוכב נולד מונעת מאלטרואיזם, התוכנית הזו מנצלת את הצורך האנושי להיות נאהב ומטפחת את האשליה של כולנו שאנחנו מיוחדים. וזה לא משנה שהתוכנית בסך הכל נחמדה לצפייה, שגידי גוב וצדי צרפתי מקסימים ושהביצוע של תום כהן ל"הוא לא ידע את שמה" מסוגל להעניק עור ברווז לכל הגוויות באבו כביר.

"כוכב נולד". מי יישאר?

חגיגות העשור של כוכב נולד נפתחו תחת הצל הגדול של "The Voice", שהפתיעה והצליחה בממלכתו הבלעדית של צביקה הדר. The Voice היתה תוכנית שנצמדה לפורמט זר ושידרה חו"ליות בכל פריים שלה. כוכב נולד מנסה לבדל את עצמה באמצעות פריטה על נימי רגש ישראליים, דבר שמתבטא גם בהדגשת הלוקיישנים השונים ברחבי הארץ וגם בבחירת שירי האודישן מתוך רשימת קלאסיקות עבריות. כוכב נולד מנסה לשכנע אותנו שהיא בסך הכל מקיימת את ערכי הציונות, כמו למשל: עזרה הדדית. אנחנו אמורים להשתכנע שצביקה הדר ומירי מסיקה משתמשים ביכולות שלהם כדי להגשים חלום ולהפוך אזרחים אנונימיים לכוכבים בני אלמוות. כך, עם כובע טמבל ושק מלא רצון טוב, יוצאים שופטי כוכב נולד ל"מסע הכי ישראלי שיש" - המסע לשכתוב ההיסטוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ