מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

בתוכנית "המוסף", שמשודרת ב-20:30 בערוץ הראשון, מרחיבה גאולה אבן על ענייני האקטואליה שעליהם דיווחה בקורקטיות מהדורת "מבט". המשבצת של אבן היא חצי שעה שנועדה להעמיק, לתת מקום לפרשנות, הערכות ודעות שונות ואכן, אבן מדברת מהר מהר ובווליום הגבוה ב-15% מהרצוי, כאילו להספיק ולתקוף את הסיפורים החמים במסגרת הצרה שניתנה לה. האייטם בו עסקה אמש היה חוק ההסדרה בעניין גבעת האולפנה והברוך הפוליטי-חוקתי אליו נקלע בנימין נתניהו. לצורך הדיון, אבן אירחה שני עיתונאים - אורי אליצור וניר חפץ, שניהם מייצגים תתי-ז'אנרים במחנה הימין כשאליצור קיצוני יותר וחפץ מתון יחסית.

על פניו קל לבוא בטענות לערוץ הראשון שלא נותן ייצוג הולם לשמאל. ההחלטה העריכתית הקלה ביותר היתה להביא את כצ'לה מצד אחד ואת זהבה גלאון מהצד השני ולנסות להשחיל מילה בתוך בליל צרחות מטמטם אוזניים שלא מכבד את הדיון הציבורי ולא תורם לצופה דבר. כך היה נשמר האיזון הקדוש וכולם היו יוצאים לא מרוצים. אבל מה לעשות שהסדר הישן השתנה ולשמאל, שהופך לפחות ופחות רלוונטי בשיח הציבורי, אין מקום בדיון על גבעת האולפנה.

העימות המעניין הוא בין הימין האידאולוגי שאומר לא לפנות בכל מחיר לבין הימין הפרגמטי שמוכן להתגמש מול בית המשפט העליון והקהילה הבינלאומית כדי למשוך עוד שנה-שנתיים של קיפאון מדיני. מהבחינה העיתונאית, עורכי "המוסף" קיבלו החלטה עניינית ומוצדקת כשאבחנו שהמחלוקת היא לא בין ימין לשמאל אלא בין הימין של אורי אליצור ("מה שמעניין את השמאל הישראלי זה הרס"), לבין זה של חפץ ("אני לא נחשב לאיש תקשורת שמאלני או לכזה שהוא חס וחלילה מתנגד להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון"). מה גם שתמיד יותר מרתק לראות אחים מתקוטטים זה עם זה.

המוסף. עימות בין הימין האידיאולוגי לימין הפרגמטי

ועדיין יש פה עניין צורם. מבין כל האנשים שיכלו לייצג את זרמי הימין, נבחרו שני עיתונאים שמילאו תפקידים בלשכתו של ראש הממשלה נתניהו. אליצור היה ראש הלשכה בכהונתו הראשונה של נתניהו וחפץ היה ראש מערך ההסברה בכהונתו הנוכחית. מוטב היה למצוא שני אישים שאינם מקורבים של נתניהו בהווה או בעבר (גם אם אליצור אמר דברים קשים נגד ראש הממשלה), בעיקר בהתחשב בכך שראש הממשלה הוא השר הממונה על רשות השידור.

אמש, עם סיום "המוסף", שודר הסרט "בן ציון" על אביו המנוח של ראש הממשלה. הסרט, ששובץ לשידור לפני מותו של נתניהו האב, מקיף את תחומי עיסוקיו השונים, אבל באזכורים המוקדמים לו ב"מבט" ו"המוסף" הדגישו שמדובר באביו של ראש הממשלה ונתנו את התחושה שזו ההצדקה לשידור הסרט. הערוץ הראשון המתחדש מתהדר בסלוגן: "השידור הציבורי. שלכם ובשבילכם". לרגעים נדמה שהאמת היא ש"השידור הציבורי. שלו ובשבילו". כלומר, בשביל ראש הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ