אני מתל אביב, משמע אני מעניין

"ימי הזהר", ערוץ 8, שבת, 22:00

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

באחד מפרקי הסדרה "בנות", נעמדת הגיבורה האנה מול הראי ואומרת לעצמה: "את מניו יורק ולכן באופן טבעי את מעניינת". האנה בסך הכל מנסה להזריק לעצמה מוטיבציה ובקולה נשמע בבירור חוסר האמונה. ובכל זאת, הרבה אנשים שחיים בעיר גדולה משתכנעים בקלות שבדמותם משתקפים הקצב, הממדים, המנעד והרב-תרבותיות של העיר. גם בתל אביב, שרואה את עצמה כתפוז הקטן לצדו של התפוח הגדול, לא חסרים אנשים שחיים לפי הקונספציה הזאת: אני מתל אביב ולכן באופן טבעי אני מעניין. ואם אותו תל אביבי העביר כמה שנים או חודשים בניו יורק אז בכלל - מדובר לא באדם אלא במתת אל לסיפורת האנושית.

זהר וגנר מתעדת את חייה בסדרה של סרטים תיעודיים. ב"ימי הזהר" ששודר אמש בערוץ 8, חוזרת וגנר לתקופה שבה היא חיה בניו יורק, בעיקר לעבודה שלה שם כחשפנית. בסרט מנהלת וגנר שיחות עם הוריה, עם מכרים מהתקופה ההיא ועם בן זוגה הנוכחי שמסתייג מההרפתקאות הפרועות שעברו עליה באמריקה. וגנר מציגה קטעי וידאו סמי-פורנוגרפיים שצולמו אז ומסמנת את ימי הזימה ההם כמפתח להבנת המיניות שלה דהיום.

"ימי הזהר". מתענגת על הפטפוט

וגנר, בסרטון שקידם את פסטיבל דוק-אביב, אמרה שהסרט "מתעד את תקופת ההוללות שלי בניו יורק". בפועל הוא לא מתעד את ימי ניו יורק אלא רק את השיחות, הזכרונות, החרטות והבלבול שמעוררת התקופה הזאת בחייה הנוכחיים. "ימי הזהר" לא באמת מתעסק בימים ההם אלא מנסה, באופן די אגוצנטרי, להציג בפני העולם את ההתחבטויות שזהר וגנר של פעם מעוררת בזהר וגנר של היום. נשמע שווגנר אכן היתה אדם מעניין בתקופת ניו יורק והחיים שלה שם היו חומר מעולה לסרט תיעודי. סיפור ה"הידרדרות" של "ילדה מבית טוב" ל"חיי ביבים", מרתק בפני עצמו, גם אם החוויות המטרידות שווגנר עברה הם לא בדיוק העלילה של "רקוויאם לחלום".

אם וגנר היתה חוזרת אל אותם ימים ומתעמתת איתם באומץ ובקושי ולא היתה נראית כמי שנהנית כל כך מההתעסקות בעצמה, אולי היה פה עניין לצופים. אבל וגנר, יותר מכל דבר אחר, מתענגת על הפטפוט והחפירה באותם ימים. נדמה שהיא כופה על בני שיחתה לעסוק באותה תקופה, שכנראה חשובה לה מאוד, ובאותו אופן היא כופה על הצופה להתעניין בחוויותיה. היא, כתל אביבים רבים, משוכנעת שהיא אדם מעניין ושיש לציבור עניין במחשבות שלה על חייה הקודמים. וגנר מבהירה את החשיבות הטראומטית של ימי ניו יורק על ידי ציון העובדה שהיא מעולם לא שוחחה עם הפסיכולוגית שלה על מה שקרה שם. עכשיו, אחרי שהיא השלימה סרט תיעודי בנושא, היא יכולה לחסוך לעצמה את הטיפול. השאלה היא למה ערוץ 8 או הצופים בבית, צריכים לשלם את החשבון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ