כוכב נולד 10: טיפוח הכשרונות מתגמד מול טיפוח האשליות

"כוכב נולד" גורמת לנו לחשוב שכולנו יכולים להיות כוכבים, וכך אליקו כהן, קורבן לטיפוח אשליות השווא עלה לאודישן המי זוכר כמה וסרב להבין שהוא לא זמר, ובעצם, למה שיבין?

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

"איך שלום מיכאלשוילי?" היא שאלה שחוזרת על עצמה הרבה ביומיים מאז התחילה אליפות אירופה בכדורגל. "תגיד, איך שלום מיכאלשוילי?", שואל מדי פעם מאן דהוא. ואני, אדם שנוהג להשתמש במושג "מאן דהוא", נאלץ לענות במלה "אחלה". כי אין מלה אחרת, שלום מיכאלשוילי הוא אחלה. מיכאלשוילי, הבדרן מ"מה קשור?", השחקן מ"עספור", הוא בחירה מפתיעה לעמדת ההגשה בשידורי היורו. אולי בגלל זה אנשים בוחנים את התפקוד שלו ותוהים, האם הוא באמת אחלה או שנדמה להם. אז לא, לא נדמה להם, שלום מיכאלשוילי באמת אחלה. מיכאלשוילי עושה עבודה לא רעה. הוא מגיש רהוט, החיבור שלו לכדורגל נראה לא מאולץ והוא מצליח להסתיר כמעט לאורך כל השידור את חוסר הביטחון שמקנן בו. במלים אחרות, הוא אחלה. באמת שאין צורך להוסיף, אחלה זה עולם ומלואו.

אליקו, לעומת זאת, הוא כבר לא כל כך אחלה. אליקו כהן - לא לבלבל עם שדר הרדיו התותח - הוא זמר חובב שחוזר בכל עונה לאודישנים של "כוכב נולד" ומתחנן שיעבירו אותו שלב. הבעיה היא שאליקו הוא לא זמר טוב במיוחד. זה לא אני אמרתי, זה השופטים. ובכל זאת, למרות שהם יודעים שזמר מוגבל לא יכול פתאום, אחרי תשע עונות, להתחיל לסלסל כזמיר, הם עדיין מכניסים אותו עונה אחר עונה לאודישן מול השופטים. ככה הפך אליקו לדחקה קבועה. צביקה הדר והשופטים נראים נרעשים מההתעקשות שלו. הם לא מבינים איך זה שאחרי עשור הוא עוד לא קלט את הרמז.

אליקו לא קלט את הרמז משום ש"כוכב נולד" שולחת לו מסר ברור - כל אחד יכול להיות זמר. "כוכב נולד" היא תוכנית הגשמת חלומות וכדי לבצר את הכוח שלה ככזאת, היא צריכה להטמיע את התפיסה שכל אחד יכול להגשים את החלום. אחרת לא היו מגיעים מאות אלפי איש, על טפיהם וזייפניהם, לאודישנים. הגישה הזאת, היא שגורמת לאליקו לחזור שוב ושוב כמו גור חמוד שקיבל ליטוף ובעליו לא מבינים למה הוא מסרב להמשיך לדרכו.

בתוכנית אתמול, השופטים הציפו את אליקו במסרים סותרים. צביקה הדר נטע בו תקוות שווא: "האם זאת העונה של אליקו?"; משה פרץ היתמם: "אתה צריך לשיר בסולם"; מירי מסיקה בכלל הודיעה שהיא מעבירה אותו שלב; צדי צרפתי התפרץ ודרש ממנו להבין את הרמז ובסופו של דבר הדר התעייף מהבדיחה ואמר לאליקו באטיות כהורה מטיף: "אנחנו לא מוצאים את המלים להסביר לך...שזה לא מספיק טוב". המסר הזה כבר היה ברור אבל אליקו התעקש להמשיך לשיר וכמעט סירב להתפנות מהבמה. קשה להאשים אותו. "כוכב נולד" גורמת לנו לחשוב שכולנו יכולים להיות כוכבים. יותר משהתוכנית הזאת מטפחת כשרונות, היא מטפחת אשליות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ