מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

מסיבת ההפתעה שנפלה על פיני זנזורי ביום הולדת 40 לא היתה הדבר הכי מפתיע שקרה לו באותו יום. במהלך החגיגות הוא זכה במתנה מפתיעה במיוחד: ביקור ממלאך המוות. בלהט האירוע, גילה לו אביו המאמץ - באופן פלאי האב יודע הרבה על ההיסטוריה המשפחתית של התינוק שאימץ - שכל הגברים במשפחתו נוטים למות בסביבות גיל 40. כך קיבל פיני זנזורי תזכורת לכך שאוזלים הגרגרים בשעון החול שלו ובתוך שנה-שנתיים יפוג תוקפו. המסקנה של זנזורי - איש טוב לב, קצת טמבל ושומר חוק - היא לשבור את כל החוקים ולנצל את חודשיו האחרונים כדי לחיות כאילו אלה חודשיו האחרונים. בסוף פרק הבכורה ששודר אמש ביס, מספיק זנזורי להגשים רק את המשאלה הראשונה - לחרבן, באופן מילולי, על הראש של הבוס שלו. בפרקים הבאים הוא צפוי להמשיך במסע לגמיעת החיים עד שהמוות יפריד ביניהם.

הצפייה בפיני זנזורי מעלה מחשבות על אידיוט אחר בשם קרל פילקינגטון. אותו פילקינגטון הוא חבר ומושא הבדיחות של הקומיקאים ריקי ג'רבייס וסטיבן מרצ'נט. בסדרה התיעודית "אידיוט בחו"ל", ג'רבייס ומרצ'נט נהגו לשלוח את פילקינגטון להגשים ברחבי העולם משאלות שאנשים בדרך כלל מבקשים להגשים לפני מותם. בין השאר פילקינגטון נשלח לקפוץ באנג'י בניו זילנד, לבלות עם גורילות באפריקה ולשחות עם דולפינים באוסטרליה. כמו זנזורי, גם פילקינגטון הוא איש קטן ומטופש וכמו זנזורי, גם פילקינגטון מוציא לפועל חלומות פרועים של אנשים גוססים. הייחוד של "אידיוט בחו"ל" היה שפילקינגטון, איש פשוט ונרגן, בכלל לא היה מעוניין להגשים את החלומות הקולקטיביים האלה וראה בהם מטלות יותר מאשר משאלות. במובן מסוים גם זנזורי. על הנייר, זנזורי מממש את כל מאווייו הכמוסים. בפועל, המהלך הזה שמדרבן אותו לפרוק כל עול נראה מאולץ. כאילו מדובר בהברקה שיותר גירתה את התסריטאים מאשר את זנזורי עצמו. אמנם מדובר בסדרה קומית ובכל זאת, גם הקומדיה היתה עובדת טוב יותר אם היינו מאמינים שמשהו באמת בוער בזנזורי לשרוף את העולם ולא מדובר בתכסיס תסריטאי.

את זנזורי מגלם יובל סמו, מהקומיקאים הטובים ביותר שיש בארץ וכל השחקנים שלצדו נותנים הופעה מעולה. הבימוי והעיצוב מהוקצעים, לפעמים מהוקצעים מדי. ברגעים ש"זנזורי" לא נראית כמו מערכון חוץ של "ארץ נהדרת", ניתן לזהות בבירור שהיא שואבת השראה מוגזמת מ"הממלכה הקטנה" (Little Britain). בסך הכל "זנזורי" היא סדרה מצחיקה שבונה עולם מוזר ויפה משלה ומעיזה להציף את הטאבו הגדול של החברה המערבית - המוות. יש בה יסוד אנרכי שרוצה ומצליח לפרוץ את מגבלות הסכמה המדכאת של הקומדיה הישראלית. "זנזורי" היתה מוצלחת עוד יותר, אם גם הגיבור שלה היה רוצה לשבור את הכלים, ולא רק התסריטאים.

"זנזורי". סדרה מצחיקה שבונה עולם מוזר ויפה משלה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ