כולם מתים: על פרק הסיום של "האוס"

יוצר הסדרה דיוויד שור, שמעולם לא הסתיר שהאוס מבוסס על דמותו של שרלוק הולמס, העניק לגיבורו סיום הולמסי ראוי. וחבל שכך

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

כמו לאנשים, גם לסדרות טלוויזיה מחזור חיים. חלקן נקטעות לפני שהגיעו לשיא, אחרות מזדקנות בכבוד ויש כאלה שנמשכות עד שכבר קשה לשהות במחיצתן והן מזכירות רק בקושי את עברן המפואר. אתמול שודר בהוט הפרק האחרון בעונה השמינית והסופית של "האוס". אין צורך להיות סנטימנטליים, הסדרה התפגרה. אין שום דבר שערורייתי בקביעה שהדרמה הזאת, שבמרכזה עמד ד"ר גרגורי האוס (יו לורי), "קפצה את הכריש" (עברה את השיא שלה) מזמן. הוויכוח בין מעריצי הסדרה הוא רק על העיתוי המדויק שבו הפכה מהברקה שנונה למניירה מעיקה.

"האוס" לא היתה אמורה להגיע לעונה השמינית. הגרעין שמצוי בבסיסה - דמות של רופא מבריק ומיזנטרופ שמאבחן בעיות רפואיות על בסיס גוון השיניים של המטופל וכתמי המזון שעל הבגדים שלו - אמור להחזיק כעונה וחצי. השאר הוא וריאציה על אותו נושא. כפי שהאוס הוא אדם עקשן שמסרב להשתנות, כך גם "האוס" סירבה להתפתח. אבל "האוס" לא דרכה במקום, הלוואי והיא היתה עושה את זה. ככל שהעונות התקדמו וסף הגירוי של הצופה גאה, כך התרחקה הסדרה מהלב שלה. בתנועות ספירלה שהפכו גסות מסיבוב לסיבוב, נדדה "האוס" והחמיצה בקביעות את המטרה עד שכבר שכחה את הזהות המקורית שלה. את הדיוק האירוני החליפה התפלספות חמורת סבר.

מתוך "האוס"

הפרק האחרון של הסדרה, ששמו "כולם מתים", היה פרידה מהחיים, גם עבור האוס וגם עבור "האוס". במהלך הפרק, עבר הרופא את כל שלבי ההתמודדות עם אבל על פי מודל קובלר-רוס - הכחשה, כעס, מיקוח, דיכאון וקבלה. לאו דווקא בסדר הנכון. בזמן שהוא שכב מובס בתוך בניין בוער, ניהל ד"ר האוס את המאבק האולטימטיבי עם הנמסיס שלו - הוא עצמו. הפרק מורכב מסדרת התנצחויות של האוס עם רסיסים מהתודעה שלו המגולמים בידי דמויות עבר של הסדרה. פרק הסיום הכריח את האוס לעשות את הדבר השנוא עליו - להתמודד עם עצמו. המאבק הזה הראה לנו האוס שונה, כזה שמסכים להכיר בחולשות שלו ומוכן, כמו רבים שניצבים מול מותם, להודות לראשונה בחייו שהוא מאמין במשהו משמעותי יותר מסך כל איבריו והאינטלקט המוגדל שלו.

יוצר הסדרה דיוויד שור, שמעולם לא הסתיר שהאוס מבוסס על דמותו של שרלוק הולמס, העניק לגיבורו סיום הולמסי ראוי. כפי שהבלש של ארתור קונאן דויל נפל אל "מותו" במהלך קרב עם הארכי-אויב שלו מוריארטי, כך ד"ר האוס נספה בבניין בוער בזמן מאבק עם הנמסיס שלו - הוא עצמו. וכפי שהולמס צץ לאחר כמה שנים בריא ושלם, כך גם האוס ניצל מהשריפה ומתגלה לנו שהוא ביים את מותו. חבל שכך. על פי שם הפרק, "כולם מתים", ראוי היה שהאוס ו"האוס" יאמרו שלום סופי וילכו לעולמם.

"האוס", הוט3, 22:37

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ