השוטר הטוב והשוטר הטוב

חדשות 2, ערוץ 2, 20:00

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

ילד חולם כל חייו להיות שוטר. מגיל 4 הוא לובש מדים כחולים בכל פורים, ומפנטז על היום שבו ירדוף אחרי פורצים, יזרוק שודדי בנק לזינזאנה ויפצח רצח כפול במפעל נקניקים. ואז הוא מתבגר ומציבים אותו באילת. תפקידו לפטרל בטיילת, לנזוף בנערים ולשפוך להם את הבירה אל החול הלבן. אחת המשימות המורכבות שמוטלות עליו היא למנוע מצעירים לקפוץ אל הים מהגשר - מבחן התבגרות לכל תיכוניסט שמגיע לאילת. בקיצור, החיים הפכו אותו מגיבור לדוד מבאס, משבית שמחות במדים, איש בוגר שמוציא את הכיף מרוח הנעורים.

כאן נכנס היחצ"ן לתמונה. תפקידו של יחצ"ן הוא לייפות את המציאות ולמכור אותה במחיר גבוה מערך השוק שלה. דובר משטרת ישראל, למשל, הוא יחצ"ן. הוא רוצה שתפקידי השיטור המדכדכים באילת ייראו כמבצעי סיירת סקסיים. אז הוא מחפש איזשהו צינור מעוות מציאות, שישאב מידע לא נעים ויזרים אותו אל חיק אזרחי ישראל כבשורה חמה ומגרה.

בכתבה של דפנה ליאל ונטלי צפתי לקראת פתיחת עונת התיירות הוצגו המשימות של משטרת אילת כפעולות מחוכמות למיגור אויב זדוני ומשוכלל. הכתבה נפתחה בתדריך שערך אחד מקציני המשטרה לפקודיו. כשהקצין הורה לשוטרים "להיכנס למוקדי החיכוך", אפשר היה לחשוב שהם עומדים להשתלט על הטרמינל הישן בשדה התעופה של אנטבה ולא לנער חבר'ה שהגזימו בשתייה.

בהמשך ליוו ליאל וצפתי את השוטרים במילוי תפקידם. בין השאר תיעדו את אקט שפיכת האלכוהול, אחת הסמכויות המופרזות שניתנו לשוטרים במסגרת חוקי היובש של הזמן האחרון. ליאל וצפתי לא השיבו על השאלה למה המדינה, באמצעות שוטריה, שופכת שתייה שנרכשה בכספי הלקוחות. האם היא לא נרכשה כחוק? האם השותים הם באמת קטינים? האם הם סיכנו את שלום הציבור? האם אותו שוטר לא שתה בצעירותו? מעולם לא? גם לא לפני גיל 18? האם יש היגיון באיסור על רכישת אלכוהול אחרי השעה 23:00? ועוד באילת, עיר שמתעוררת רק לפנות ערב? כל השאלות האלה, שיש בכוחן לערער את קדושת שוטרי אילת, לא נענו. ליאל וצפתי יצאו מנקודת הנחה שיש פה גיבורים ושיש לשתוק כדי לא להפריע להם בעבודתם.

פקד ליאור בן-סימון סיפר למצלמה שבעקבות האכיפה המוגברת, הצעירים בורחים להרים ולוואדיות, ומקיימים שם מסיבות פיראטיות! הם אפילו מביאים ברמן ודי ג'יי! בלי לבקש רשות מפקד ליאור! הכתבה לא מציגה שום אקט אלים של הצעירים. עצם הרצון לחגוג, ללא פיקוח של רשויות החוק, הוא אקט אלים לפי הכתבה. ליאל וצפתי, נשים די צעירות, מציגות את הרצון לשמוח ולברוח מהמציאות כשחיתות מוסרית. זו דרך אחת להסתכל על המציאות וזו הדרך שבה בחרו בחדשות ערוץ 2, לשמחתו של יחצ"ן המשטרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ