מר שמרן: יונית לוי מראיינת את יאיר לפיד

הראיון אתמול, שנערך בין שני אנשים עשירים, מהוגנים ומלאכותיים עד טירוף, הבהיר שלמרות שלפיד מציג את עצמו כסוכן של שינוי, הוא עושה הכל כדי לא לערער את העולם שלנו, לא לאתגר את המוסכמות שלנו ולא לשנות דבר

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר
מורן שריר

"חדשות 2" - הראיון עם יאיר לפיד. ערוץ 2, 20:00

יונית לוי, עד לא מזמן קולגה, טרחה ובאה לפגוש את לפיד לראיון פוליטי ראשון בסלון של בית כלשהו - אולי שלו, אולי שלה, אולי של גורם צד ג' (אלון גל??). מהרגע הראשון הראיון הזה נראה מעושה. לוי בתפקיד המראיינת הקשוחה, לפיד בתפקיד הפוליטיקאי החלקלק. ראיונות פוליטיים הם תמיד סוג של משחק תפקידים. המראיין והמרואיין מחליפים מהלומות מול המצלמה עד שהיא נכבית. במקרה הזה, לוי ולפיד נראו מלאכותיים ונבוכים מהרגיל. אין ספק שמדובר בסיטואציה משונה לשניהם.

בקטע קצת לא ברור, לפיד ישב בסלון עם חליפה ועניבה. למה שמישהו יישב בסלון הבית שלו, או של חבר, או של יונית לוי עם חליפה? זה נראה מטופש אלא אם כן אתה ראש הממשלה. והרי זו הסיבה - לפיד רוצה להצטייר כראש ממשלה, או לכל הפחות שר חינוך. אבל מי החליט שראש ממשלה חייב ללבוש חליפה ועניבה? לפיד מרבה לדבר על שינוי. הוא רוצה לשנות את המדינה והוא רוצה לשנות את הפוליטיקה. שבע פעמים הוא הזכיר את המילים "שינוי" או "לשנות" במהלך הראיון. במקום להגיד "פוליטיקה", הוא הקפיד להגיד "פוליטיקה ישנה". כאילו הפוליטיקה נחלקת ללפני שיאיר לפיד הגיע ולאחרי שיאיר לפיד ישנה לה את הצורה. ובכל זאת, למרות שלפיד מציג את עצמו כסוכן של שינוי, הוא עושה הכל כדי לא לערער את העולם שלנו, לא לאתגר את המוסכמות שלנו, לא לשנות דבר. לכן הוא לובש חליפה ועניבה למרות שהוא יושב בסלון וכולם יודעים שנוח לו יותר בחולצת טי שחורה. כי כך נוהגים כולם. לפיד עושה כל מה שפוליטיקאי אמור לעשות, לפחות מבחינת הסגנון והניואנסים: הוא מניף אגרוף רופף, כמו קלינטון בשעתו, כדי להדגיש נקודה; הוא מדבר בקלישאות; הוא מתחמק מתשובות; הוא "לא מוכן להיכנס לשמות" של חברי מפלגתו. יאיר לפיד, שלא פעם הצהיר על עצמו כשמרן, מנסה להצטייר כרפורמטור. והוא לא מצליח.

מעבר לכך ראינו אתמול מפגש בין שני אנשים עשירים, מהוגנים ומלאכותיים עד טירוף, שמדברים על מצוקות של מעמד הביניים. לפיד ניסה להשתמש בכלי שהוא הכי מיומן בו - הטלוויזיה - כדי להעביר שני מסרים סותרים: אני נראה כמו שפוליטיקאי צריך להיראות ואני הולך לשנות את הפוליטיקה. הוא הצליח, בראיון של 14 דקות, להזכיר שלוש טרגדיות משפחתיות ולתאר את עצמו כאידיאל ג'ורג' וושינגטוני ("אני לא משקר אף פעם"), אבל הוא לא הצליח לטשטש את העובדה שהוא רפובליקאי מיושן שמעוניין להשאיר על כנה את אותה שפה, אותן מוסכמות ואותם גבולות גזרה שמשרתים את מנגנון השלטון שהוא מכנה "ישן", בתנאי שיעשו לו מקום להשתחל פנימה. מתברר שהשינוי היחיד שלפיד מאמין בו, זו המפלגה של אביו המנוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ