שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חדר החדשות: האדם היחיד שעוצמתי יותר מנשיא ארה"ב

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

התפקיד העצוב ביותר בעולם הוא התפקיד של נשיא ארה"ב לשעבר. יש לך צוות ומוזיאון משלך, קוראים לך "מיסטר פרזידנט" ומזמינים אותך להשתתף בפאנלים, קרנות צדקה ודירקטוריונים ובכל זאת, אתה חייב להיות אדם כבוי ברגע שהוצאת את מברשת השיניים שלך מהבית הלבן. אף הופעה בשבתרבות בסטנפורד לא תתקרב לטריפ האדיר שחווה בן תמותה במשך ארבע או שמונה השנים שהוא מכהן כנשיא ארצות הברית. מה נשאר לך לעשות בשנות הפנסיה? להיראות מכובד ולמות. אהרון סורקין, מיוצרי הטלוויזיה החשובים של ימינו, חווה את התחושה הזאת. שיגעון הגדלות שלו, ותחביב הסמים, הפכו אותו להרבה יותר מתסריטאי. במשך ארבע העונות שסורקין כתב את "הבית הלבן", הוא הגה נשיא אידאלי וצוות נטול פגמים כמעט. יותר משהוא כתב סדרת טלוויזיה שנונה ודרמטית, הוא בנה מודל לנשיאות ליברלית מושלמת. הוא יצר בית לבן בצלמו, הנהיג אותו יום יום, קבע יעדים, ניהל משברים, כיבה שריפות וטיפח אותו כך שהמורשת שלו נמשכה גם בשלוש העונות שנכתבו בהיעדרו. לאן אפשר להמשיך משם? רק למשבר.

הסדרה החדשה של סורקין, "חדר החדשות", נפתחת במשבר. פתאום קם אדם, וויל מקבוי שמו, ומגלה שהוא לא מבין מה קורה סביבו. מקבוי הוא מגיש חדשות. הוא מאוד פופולרי בגלל שהוא לא אומר שום דבר משמעותי. הוא מביט לימינו ולשמאלו ומגלה שם פרשנים דעתניים ונחרצים ממנו, אחד רפובליקאי ואחת דמוקרטית. אבל גם הם לא אומרים כלום, הם מצמצמים את השיח הפוליטי להתנצחות קטנונית וצפויה. מקבוי נשאל על ידי סטודנטית מדוע הוא חושב שאמריקה היא האומה הדגולה ביותר בעולם. אחרי כמה ניסיונות התחמקות, הוא נאלץ להודות שאמריקה היא לא האומה הדגולה ביותר בעולם. הוא מנסה להבין איפה אמריקה איבדה את הדרך, את החמלה, את ההיגיון הבריא ומתי הערכים שלה הפכו לסיסמאות. הוא מדבר על אמריקה ומתכוון לעצמו. סורקין קושר בין אובדן הדרך של אמריקה למשבר גיל העמידה של מקבוי. אבל "חדר החדשות" היא לא סדרה על התפוררות אלא על בנייה מחדש.

וויל מקבוי מבין, במין הארה של רגע, שאם התקשורת תתנער ותחזור לנהל דיון רציני על הנושאים החשובים, הציבור יהיה מעודכן, ערני ובוגר יותר. ככה העם האמריקאי ישוב לגדולתו ויצמיח מנהיגים נוסח לינקולן ורוזוולט. זוהי, בתמצית, תוכנית מקבוי/סורקין לשליטה עולמית. יש ב"חדר החדשות" את המתכון הסורקיני המתעתע של ממזריות ונאיביות - אמונות תמימות ברמת כיתה ג', המובעות באמצעים רטוריים שנונים שיכולים להפיל לך את הראש. סורקין מתיימר לשפר את אמריקה. בפועל נדמה ש"חדר החדשות" היא הפיתרון שלו למשבר פוסט הנשיאות. הרי האדם היחיד שהוא יותר עוצמתי מנשיא ארה"ב, זה מי שמכתיר ומפיל את נשיא ארה"ב. לא פלא שסורקין הלך לתקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ