כשהמצלמה נדלקת, החיים נדלקים

"מחוברים 2", הוט3, 22:00

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

העונה השניה של "מחוברים" נפתחת בבגידה. כבר בסצינה הראשונה בפרק הפתיחה, רואים את הדי ג'יי אשר סוויסה (סקאזי) בחדר מלון בברזיל כשהוא מדבר עם חברה שלו בסקייפ ובחורה אחרת מתחבאת מאחור. יש פה הצהרה ברורה - "מחוברים 2" מתחילה איפה ש"מחוברים" הראשונה נגמרה.

העונה הקודמת של "מחוברים" היתה מעין שעשועון עתידני-דיסטופי שבו חיי אדם מונחים על הכף, קצת כמו "הנרדף" עם ארנולד שוורצנגר או "משחקי הרעב". פתחו את העונה חמישה גברים במרוץ אחר תשומת לב לאומית, כשכל אחד ידע שהוא צריך להביא את חומרי הגלם הנפיצים ביותר. המתחרים העלו בכל פרק את הז'יטונים והניחו על השולחן נתחים יותר כבדים ומדממים מחייהם האישיים. אחד אחד, נשרו מתחרים מהמרוץ. בסופה של העונה נשארו שניים במשחק. כשאחד מהם שם על השולחן את הבית - כלומר, את פירוקו - השני לא העז להשוות והתקפל. על פניו, העונה השנייה מעלה את מחיר ההשתתפות, אבל בפועל זה לא נראה ככה.

ארבעת המשתתפים העונה, מלבד סקאזי, הם גדעון לוי וחנוך דאום (עיתונאים), ג'ייסון דנינו הולט (איש טלוויזיה), ואמירם טובים (סטנדאפיסט). זה כנראה הזמן לגילוי נאות: אחד מחמשת המחוברים הוא קולגה מהעיתון, אחד אחר ידיד אישי והשלישי - הייתי בהופעה שלו פעם ולא צחקתי. בפרק הבכורה ששודר אמש, מופיעים סקאזי, לוי ודנינו הולט. מהיום יצטרפו גם דאום וטובים. בהכללה אפשר להגיד שאלו אנשים הרבה יותר מודעים מאלה שהשתתפו בעונה הקודמת. הם מודעים בעיקר לאיך שהם נראים דרך המצלמה הזעירה שביד שלהם. "מחוברים" יצרה שפה טלוויזיונית משלה וחמשת המשתתפים דוברים את השפה הזו. הם ראו כבר עונה של "מחוברים" ושתיים של "מחוברות", הם יודעים איך נראה וידוי מרגש, עלבון צורב, מונולוג קומי, מחווה רומנטית. נדמה שהם אלו ששולטים במצלמה, ולא היא בהם. הם לא צריכים באמת לחסל את חייהם כדי לספק את הצופים. כמו שמשתתפי "האח הגדול" יודעים לחפש את העדשה כשמתלקחת סיטואציה דרמטית, כך משתתפי "מחוברים 2" יודעים להדליק את המצלמה ברגעי השיא והשפל של חייהם, ויותר חשוב, הם יודעים להדליק את הרגעים המתים בחייהם כשהם מתחילים לצלם.

אם להסיק מצפייה בחמישה פרקים בלבד - וזה תמיד הימור פזיז - המחוברים הנוכחיים לא מתייחסים להשתתפות שלהם בתוכנית בכובד ראש מופרז, גם אם הטקסט שלהם לפעמים נשמע ככה. אפילו כשהם נוגעים בנושאים כואבים, נדמה שהם מבדרים ומתבדרים. זה עלול להיראות פחות אמין, אבל זה יפריע רק למי שמגיע ל"מחוברים" עם ציפיות לא-ריאליות. מי שמצפה להיות עד לתהליך רוחני עמוק או למכירה פומבית של חייהם האישיים של המחוברים, צפוי להתבדות. מדובר בתוכנית ריאליטי מלוהקת היטב, ערוכה מצוין ובינתיים, מעוררת תיאבון.

"מחוברים". מי שמצפה לתהליך רוחני עמוק צפוי להתבדות צילום: מסך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ