חום יולי-אוגוסט בהלווייה של יצחק שמיר

הלוויית יצחק שמיר, כל הערוצים, 19:00

מורן שריר
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

היה חם בלוויה של יצחק שמיר. זה היה ברור גם מבלי להיות שם. נדב פרי (ערוץ 10) לא דיבר על החום וגם לא עמית סגל (ערוץ 2). לא היה צריך. אם אי פעם טמפרטורה חצתה ממד ועברה מהשטח אל הצופים בבית, זה היה אתמול, בזמן השידור מהר הרצל. היה שם חם כמו שחם בלוויות - חום כבד, מעיק, מדכדך. אוהל לבן גדול ולא מאוד אסתטי הוצב בחלקת גדולי האומה והסתיר את השמש מגדולי האומה שייבדלו לחיים ארוכים. מאוורר שניצב ליד ראש הממשלה עמד דומם ולא פעל. החיילים במדי א' ואנשי משמר הכנסת נראו מיוזעים. גם המכובדים - זיכרונות מממשלת הרוטציה שצצו פתאום בקהל - נראו חיוורים ומובסים. נציגי העדה האתיופית ניסו למצוא מחסה מתחת לשמשיות. זה לא עזר.

ב-3TLV, לעומת זאת, נעים דווקא. תוכנית הריאליטי הקצבית והמלוטשת מתרחשת בתל אביב, עיר הרבה יותר לחה מירושלים. ובכל זאת, הגיבורים מתנהלים באקלים התל אביבי כאילו היה מדובר בטמפרטורת חדר. TLV היא תוכנית קיצית אבל זה קיץ כמו בפרסומות - לא חם ולא לח. זה קיץ שמתנהל במקביל לטמפרטורה. מי שחי בקיץ כזה לא מגיר זיעה אלא ספרייט. גיבורי העונה - נדב, ליאור, לריאן ועדן באו לעיר הגדולה כדי להתמודד עם החיים האמיתיים, אבל החיים האמיתיים שלהם לא מורכבים מתלאות יום-יום כמו חמסין או תמותה. חלקת גדולי האומה לא קיימת במציאות שלהם.

לצד ארון הקבורה, סיפר הבן יאיר בתמצות על שנותיו האחרונות של אביו. "ראינוך הולך ודועך לנגד עינינו", אמר בקול רועד. באותן שנות דעיכה, הועלם שמיר מהזירה הציבורית, עצם אזכור שמו של ראש הממשלה לשעבר היה נדיר. איש לא סיפר לאזרחי המדינה על מצבו, ואולי לא היה מה לספר. ההידרדרות הבריאותית של שמיר היתה טאבו תקשורתי מוחלט, כמו במקרים של אנשי ציבור אחרים. יכול להיות שמדובר בהחלטה נבונה ומכבדת, ולכל הפחות סבירה. אבל האיסור הלא-כתוב על אזכור מצבם של אנשי ציבור חולים, לא קשור לשמירה על פרטיות או כבוד אלא למנוסה מהתמותה ולחרדה הגדולה מהתמודדות איתה.

הלוויית יצחק שמיר. חום כבד, מעיק, מדכדך

בעולם שבו אין נוכחות לזיקנה ומוות, מסתובבים בני אדם שלא מודעים לגלגל החיים. וככה, אחרי שנים של התעלמות והסתרה, אנחנו המומים לגלות במוצאי שבת שיצחק שמיר נפטר. הטלוויזיה שלנו מקדשת את הנעורים ומדחיקה את הזיקנה. נדב קרני הוא בחור בן 23 שהגיע ל-TLV במטרה להפוך לזמר מצליח. כשיהיה בן 29 ייחשב לזקן, כשיהיה בן 40 כבר לא תהיה לו זכות קיום. החיים האמיתיים לא עובדים ככה. הם חמים ולחים ומסתיימים בהדרגה או פתאום. אם לא ניחשף אליהם, לא יהיו לנו כלים להתמודד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ