לקסם הבא אזדקק מהקהל לייאוש

"מי יפיל את המאסטר", ערוץ 2, שבת, 21:15

מורן שריר
ביקורת טלוויזיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
ביקורת טלוויזיה

בזמן שהמפגינים צעדו לרחבת מוזיאון תל אביב, בחדשות 2 שודר ראיון של דני קושמרו עם אבו מאזן. זה לא היה ראיון חגיגי או מרכזי, אלא מעין ראיון בוטיק ששובץ בסוף מהדורת מוצ"ש. כשקושמרו הפנה אל האייטם הזה הוא כמעט התנצל - הרי תהליך השלום הוא לא נושא אקטואלי או מעניין.

ראיון עם פליט מתהליך השלום הוא כמו ראיון עם מישהו שהיה ב"קחי אותי שרון" - זיכרון ממשהו שהיה פעם נורא חשוב לנו ומאז נשכח. כשרחובות הארץ מלאים במפגינים שדורשים לגייס עוד ועוד אזרחים לשירות צבאי, תהליך השלום הוא קוריוז, אייטם היתולי בסוף מהדורה, כמו חתונת פודלים בהונג קונג או "חזרה לרחוב סומסום".

כשהאלפים כבר הצטופפו מול המוזיאון והנואמים להטו, ערוץ 2 עבר למשהו יותר חשוב מסיום הסכסוך עם אויבינו או גיוס חרדים: מופע קסמים בהנחיית אלי יצפאן. "מי יפיל את המאסטר" היא תחרות בין קוסמים מקומיים שמנסים להתל במאסטר בינלאומי. הקוסמים מבצעים תעלול על הבמה, והמאסטר צריך להגיד אם הוא יודע איך הם עשו את זה. הוא לא צריך להסביר או להוכיח, הוא פשוט אומר אם הוא נפל בפח או לא. "מי יפיל את המאסטר" עובדת על שיטת הכבוד. הרי למה שאשף בתחום הרמייה ישקר?

המאסטר, מקס מייבן, הוא סמכות בתחום הקסמים והאשליות. אנחנו יודעים את זה כי הוא מגיע לעבודה במראה אקסצנטרי - שילוב בין נבל ג'יימס-בונדי לישראל אהרוני על טריפ רע. אף אחד שנראה ככה לא יכול להיות קוסם זוטר. אבל מייבן, למרות הידע ההיסטורי שהוא חולק עם הקהל ועל אף כיסא הכבוד שלו במרכז האולפן, הוא הפרט השולי ביותר בתוכנית.

הקוסם מייבן. למה שאשף בתחום הרמייה ישקר?

התחרות על לבו ומוחו של מייבן אולי מדברת בשפת הריאליטי אבל בפועל היא לא מוסיפה ולא מפחיתה מחוויית הצפייה. אז אנחנו שוב נשארים עם מה שהתחלנו איתו - מופע קסמים. מסיבת בר מצווה שלא נגמרת.

מה יש להגיד על מופע הקסמים של "רשת"? שרק קסם יכול להציל אותם מהתחרות עם ערוץ 10 ועם הבינוניות של עצמם? שמוציאים לציבור שפן מהכובע כדי להסיח את דעתו מיוקר המחיה והאיום הקיומי על ישראל? שיצפאן איבד - סליחה על משחק המלים - את הקסם? שאם התרופה היא עודד מנשה כקוסם חובב אז עדיף להיכנע למחלה? שכמו ב"הקוסם מארץ עוץ" גם כאן מסתתר מאחורי הוילון והמסתורין איזה מאכער קטן שמושך בחוטים ומוכר פרסומות? הכל יהיה נכון והכל מייאש. במצב כזה יש רק תקוות קטנות.

אני פונה למר מייבן: אם מחר אעבור את היום מבלי להגיר אגל אחד של זיעה, אני אאמין בך ובכוחותיך הפלאיים. אני מוכן לוותר על שלום ושוויון. רק יום אחד ללא לחות. נראה אותך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ