"הפרלמנט": הנגטיב של הקומדיה הישראלית

המערכון מ"ארץ נהדרת" הפך לתוכנית שנונה ואלגנטית, שלא כופה את הבדיחות שלה על הצופה ולא מאבדת הכרה מרוב מאמץ בדרך לפאנצ'ליין

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

מקובל לומר שמוסד ה"פרלמנט" של שישי בצהריים - ישראלים שיושבים בבית קפה ומדסקסים את המצב - הוא הביטוי הטהור ביותר של הישראליות. בתחום הנפסד הזה של הגדרת הישראליות, משוריין לפרלמנט של שישי מקום מכובד ולכל החיים. מהבחינה הזאת, הסדרה החדשה "הפרלמנט" אמורה להיות הצדעה למושג ה"ישראליות". חמישה גברים בגיל העמידה נפגשים בבית קפה, יושבים, מרכלים, שותים, מנשנשים, מחליפים דעות וגוזמאות, מתווכחים, לא מפרגנים, דופקים זה את זה והולכים הביתה לשנ"ץ. אבל כתוכנית טלוויזיה, "הפרלמנט" של אסי כהן, ערן זרחוביץ', יובל סמו, מאור כהן, מריאנו אידלמן ואסף הראל היא חיה מוזרה בנוף המקומי. לאו דווקא עוף, אולי מכרסם.

נכון לעכשיו נראה ש"הפרלמנט" היא הנגטיב של הקומדיה הטלוויזיונית בישראל. היא שנונה ואלגנטית, לא כופה עלינו את הבדיחות שלה ולא מאבדת את ההכרה מרוב מאמץ בדרך לפאנצ'ליין. מעבר לזה נראה שהיא מחוסנת מהרבה מהמחלות והנגיפים של תוכניות ההומור כאן. לפחות על פי צפייה בתוכנית הראשונה, "הפרלמנט" נמנעת מלדחוף לנו משפטי מפתח בחוקן כפוי, היא מתנזרת מהופעות אורח של סלבס ובשונה מתוכניות אחרות, היא לא מתעקשת להסביר לנו את הבדיחות עד שהתלמיד האטי ביותר בכיתה יבין. מי שלא הבין, שידלג. "הפרלמנט" היא לא תוכנית מתנשאת או מאתגרת אבל היא בפירוש לא מתייחסת אל הצופים שלה כאל המון קשה תפיסה. "הפרלמנט" היא תוכנית הומור מוצקה שכתובה טוב, מבוצעת טוב ומכבדת את הצופים שלה. במונחים המקומיים הירודים זה הופך אותה כמעט לאוונגרד. לרגעים ההומור שלה גובל בנונסנס ("מה להציע לך? משהו מלוח - מלח? משהו קר - קרח? משהו חריף - טבסקו? משהו קטן - קטניה?") - מושג טמא בעולם המנומק של הקומדיה הישראלית-טלוויזיונית.

כש"הפרלמנט" היתה מערכון שבועי ב"ארץ נהדרת" היא נראתה כבועה מוגנת, פינה שבה אפשר להתנסות בהומור בלי להתחייב על אמירה פוליטית בענייני ביבי-ברק. בינתיים נראה שהמעבר לעצמאות לא פגע בייחודיות שלה. בסדרה משמש הפרלמנט של שישי כבסיס אם, מעין שמש אסוציאציות שמשם יוצאים למערכונים המראים אחד או יותר מהמשתתפים בסביבה הביתית שלו. אין ניסיון מאולץ לקשור את כל המערכונים, רק מה שמשרת את הבדיחה נכנס. בינתיים נראה שמה שחסר בסדרה זה איזה עומק רגשי, שאולי ייבנה בהמשך. חמשת החברים - בהם שאולי, דמות קומית מופתית ממש של אסי כהן - הם חארות שמתמחים בלדפוק, לרמות ולהשפיל זה את זה. הסדרה תתרומם ותצליח להיות משמעותית מעבר לאוסף סיטואציות קומיות ודיאלוגים שנונים רק אם לדמויות יהיו יותר חמלה ועומק. אפילו ב"יצאת צדיק", ששודרה לפני "הפרלמנט", חיים הכט הצליח למצוא כמה צדיקים בים המניאקים ששורצים פה.

"הפרלמנט", ערוץ 2, 21:45

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ