מורן שריר - צרובה
מורן שריר

הפריים הראשון בסדרה "דירק ג'נטלי" מראה תה נמזג מקנקן לכוס חרסינה. מיד אחר כך מתווספים לכוס טאץ' של חלב וקוביית סוכר. לא צריך להיות בלש פרטי בשביל להסיק שאנחנו בבריטניה. וזה עוד לפני שמענו את המבטא בפיו של מר ג'נטלי. כשהוא פותח את הפה ואומר את מה שיש לו לומר, אנחנו מבינים שהוא לא סתם בריטי, הוא בלש בריטי. וכל זה בטלוויזיה בארץ. אנחנו לא בשנות השבעים ולא בגן עדן ובכל זאת - בלש בריטי בטלוויזיה שלנו.

זו לא הפתעה מוחלטת - בשנים האחרונות הבלשים חוזרים למסך הקטן. לצד "דירק ג'נטלי" הקצרצרה מ-2010 שהתחילה אתמול ב-יס, יש את "שרלוק הולמס" המבריקה (ששודרה בהוט), את "משועמם" ואת "האוס". אלו לא בלשים מקצועיים עם מגבעת ומזכירה, והם בטח לא עובדים בשביל המשטרה. סדרות כאלה היו ויהיו. הבלש החדש הוא חצי חובבן. הוא עובד בדרך כלל מהבית - או מחדר הניתוח במקרה של ד"ר האוס - והוא לא עושה את זה בשביל לעזור לעלמה במצוקה. הבלש הפרטי החדש רודף אחרי תעלומות כי הוא - כפי שעולה מתוך שם אחת הסדרות - משועמם. לא סתם משועמם, "משועמם עד מוות" (שמה המקורי של "משועמם").

כל כך קל להשתעמם בחיים המודרניים. דווקא בגלל שיש לנו סמארטפון שמעסיק אותנו ומסיח את דעתנו בנסיעה באוטובוס או ברכבת התחתית, הפכנו למחוסנים מפני הסחת הדעת. סף הגירוי שלנו לא עולה, הוא פשוט כבר לא קיים. אותם סמארטפונים, עם החיבור המתמיד לכל נקודה בעולם החברתי או גיאוגרפי שלנו, הפכו אותנו לאנשים מוגנים מדי. אי אפשר ללכת לאיבוד בטוקיו - יש אפליקציית מפות. אי אפשר להתווכח במשך שעתיים בפאב על מה הגיל האמיתי של מתן חודורוב - יש בשביל זה גוגל. והתשובה המדהימה, אגב, היא 27. כל מה שנותר לנו לקוות בעולם המבוקר שבו אנחנו חיים, זה שנלך ברחוב ויטרוף אותנו דוב. נראה את האייפון מתמודד עם זה.

ג'נטלי. כיף לראות סימנים לטלוויזיה בריטית בארץ

לכן לא מפתיע למצוא בטלוויזיה בלשים מטעם עצמם שבסך הכל מחפשים לעצמם גירוי, תעלומות מיסתורין בערים גדולות, משהו שיגרום להם ללכת לישון מסופקים ולרצות לקום בבוקר. דירק ג'נטלי, המבוסס על ספרי דגלאס אדאמס, הוא פחות או יותר בלש מהז'אנר הזה. ג'נטלי הוא בלש הוליסטי שמשתמש בשיטות כמו היפנוזה (הולמס היה נהנה לחבוט בו) ומתמחה במציאת חתולים אבודים עבור נשים קשישות. מהבחינה הזאת אפילו כבלש פרטי הוא משועמם ומחפש הצלה מעבודת הבילוש השגרתית שלו. זוהי לא סדרה סוחפת, יש לה בעיית קצב רצינית, אבל היא משופעת בהומור בריטי עדין שאנחנו כבר לא רגילים לראות. אחרי שנים של הדרה, כיף לראות סימנים לטלוויזיה בריטית בארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ