מה ההבדל בין מרדכי ואנונו לאמנון לוי

"סודות הגרעין הישראלי - הפנים האמיתיות", ערוץ 10, 21:00

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

אם איתי דנקנר מתכנן לצאת לחופשה הקיץ, הייתי ממליץ לו להימנע מרומא. במקומו הייתי מוותר גם על יציאה לברים, חופי ים, רחובות סואנים וכל מקום שבו סוכנות מוסד עשויות לשאול אותו "מה השעה?" ולקבל תשובה אחרי 12 שעות בחדר חקירות. האמת היא שאיתי דנקנר יכול להתחבא בבוידעם אבל הוא לא באמת יכול להסתתר. ידו הארוכה של המוסד תגיע לאן שצריך ותתפוס אותו באוזן. דנקנר אחראי לכתבה ששודרה אתמול בערוץ 10 במסגרת רצועת "פנים אמיתיות" של אמנון לוי. הכתבה הבטיחה לענות לנו על כל השאלות שקשורות לכור הגרעיני בדימונה כולל שאלת השאלות - האם יש בידי ישראל נשק גרעיני. באופן די מפתיע, היא קיימה את מה שהבטיחה. הכתבה נתנה סקירה מקיפה וקצבית של בניית הכור, הרקע המדיני-בטחוני, ההשלכות האסטרטגיות, הקשיים, ההישגים ושאלת העמימות. היא לא חידשה הרבה אבל סיפרה יפה את סיפורו של אותו "מפעל טקסטיל" בדרום אשר כמו בבית של מיץ פטל, אף אחד לא יודע בדיוק מה יש שם וכולם יודעים בערך. את הכתבה תיבלו, על פי המסורת האמנון לוית, אלמנטים סגנוניים של סרט מתח ונגיעות סנסציוניות כמו האנקדוטות על המאהבת של ראש הממשלה הצרפתי לשעבר והסיפור על כוסות הוויסקי של שמעון פרס. במקרה הזה, הטון הרכילותי לא הוזיל את הכתבה ודווקא הוסיף לה טאץ' ג'ון-לה-קאראי מוצלח. כפוף לאישור הצנזורה, דנקנר לא יכול היה למסור לנו תשובה רשמית לשאלה האם ישראל אוחזת בראשי נפץ גרעיניים אבל החיוך הציני בפני המרואיינים, ציון המשפט הקלישאתי "על פי מקורות זרים" כהכרח טורדני והאדישות של כל מי שדיבר מול המצלמה, ענו על השאלה הנפיצה.

אבל השאלה המעניינת יותר היא איך זה שאיתי דנקנר נושם את האוויר החמים של ישראל אחרי שמרדכי ואנונו ריצה 18 שנות מאסר בתנאים קשים? איך זה שוואנונו קיבל אות קלון של בוגד לכל החיים ודנקנר יקבל ביקורות טובות בעיתונים ואולי זר פרחים מהבוס שלו? דנקנר הלך לפי הכללים, ואנונו לא. דנקנר קיבל את אישור הצנזורה, ואנונו בגד באמון המעסיקים שלו. ובכל זאת, התוצאה של המעשים שלהם לא שונה באופן מהותי. שניהם נקבו במספר של טילים, רק אחד מהם הוסיף: "על פי מקורות זרים". כאמור, לו הייתי איתי דנקנר, הייתי נמנע מרומא בשנים הקרובות.

בפרומו לתוכנית של שבוע הבא הבטיח אמנון לוי לחשוף את "הפנים האמיתיות של בוקי נאה". עוד לא צפיתי בתוכנית אבל הקדימון נראה כמו פרסומת ל"הישרדות" (של ערוץ 10), "אלנבי" (של ערוץ 10) והסיורים (של בוקי נאה) בדרום תל אביב, שכבר נטחנו ונשחקו. אחרי כתבה חשובה ומרתקת, נדמה שבשבוע הבא חוזרים לשגרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ