שינויים בלוח השידורים

שידור חי, פיגוע בבולגריה, ערוצים 1, 2, ו-10, 18:00 והלאה

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

כשרצועת האינפורמציה בטלוויזיה מעידה כי "ייתכנו שינויים בלוח השידורים" יודע הצופה המיומן שקרה אסון. שידור פיגוע הוא מטבעו מבולבל ונטול אינפורמציה ממשית. שדרנים וכתבים צריכים להחזיק שידור חי כשאין מה לומר.

לעיתים נראו המגישות דנה ויס בערוץ 2, רומי נוימרק בערוץ 10 וליאת רגב בערוץ 1 במצוקה של ממש. כמה עוגנים יש לשידור חי, כולם כנראה בלתי נמנעים, אבל לא פחות מכך נלעגים. ישנו עוגן עד הראייה, זה שתחקירנית נמרצת הצליחה לאתר. זה שהיה על האוטובוס, או כמעט על האוטובוס או איציק שמנהל מסעדה בבורגס. מה ראית? לא ראיתי כלום, היה בום וברחנו מהחלון. "אנשים מצליחים לאסוף את עצמם או שיש תחושת בהלה?" שאלה דנה ויס את שאלת השאלות. "אני חייב לנתק" אמר העד.

עוגן נוסף הוא עוגן הכתב שאמור למלא את הזמן בדיווחים, אלא שאין עדיין מה לומר, כי איש אינו יודע דבר. בצר להם פנו אתמול לנתיבים מצערים, נתיבי התיירות. כבר כמה ימים שאנחנו עדים בערוצי החדשות למתקפה יח"צנית תיירותית, סיקור הבלי הנופש, הדילים הכי זולים, הטיולים המאורגנים (יש גם לדתיים). מכיוון שהפיגוע התרחש ביעד תיירותי אפשר היה למשוך מעט גם לכיוון הזה. דנה ויס קוננה על כך שהרבה ישראלים תכננו לנסוע לאירופה ומה יהיה עליהם כעת, ומה יהא על החופשה. רוני דניאל הרגיע אותה בטון הסמכותי המיוחד לו ואמר שהוא לא בטוח שאפשר יהיה לעצור את הישראלים. ליאת רגב ראיינה בערוץ 1 את מנהל חברת התיירות שאיתה נסעו הנפגעים. "ספר לנו על העיר", היא ביקשה, "למה היא כל כך אטרקטיבית לישראלים". האיש ענה משהו על ים, קזינו, בתי מלון מפוארים. רגב הוסיפה שבורגס היא גם יעד זול יחסית.

העוגן השלישי הוא העוגן המספרי. כולם מנסים להקדים את יריביהם אבל רוצים לנהוג באחריות, לכאורה. כולם מדברים בשפה כפולה. דורון הרמן (ערוץ 10) הדגים זאת כשמצד אחד אמר "אנחנו לא רוצים לעורר חששות אצל הצופים" ומיד הוסיף את המלה החשובה "אבל" ולאחריה הוסיף "כנראה שלא מדובר בתיירים אלא בקבוצת ספורט". הוא חזר על המידע הזה פעמיים כדי לא להבהיל את הצופים. אחר כך המספר עלה ודנה ויס אמרה "7 ישראלים הרוגים, או 7 בני אדם וביניהם מדריך התיירים הבולגרי". המתרגמת מבולגרית, שערוץ 2 ארגן לעצמו, תירגמה משהו מהתקשורת הבולגרית, אבל לא לעברית - "זה קשור ליחסים גלובליים ולא משהו ששייך פרטנית לטיול זה או אחר".

בשעה שבע וחצי ירשה יונית לוי את השידור. לוי התנצלה מראש בפני ראש המטה ללוחמה בטרור לשעבר: "אנחנו נאלצים לשאול שאלות שטחיות, אז סלח לי". היא שאלה משהו, והוא ענה דבר-מה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ