שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מורן שריר
מורן שריר
מורן שריר
מורן שריר

כשאמנון לוי ניגש להעניק לרני רהב את "טיפול האמנון לוי", הוא רואה בו טייקון לכל דבר, אחד מאילי ההון שמחזיקים את השאלטר למשק. אבל רני רהב הוא לא טייקון. הוא יחצ"ן, דובר, יועץ תקשורת וככזה הוא כולו סגנון, קליפה, איפור. אפס מהות והמון מסביב. לכן הראיון המשונה ששודר אתמול בערוץ 10, שבו האשים לוי את רהב בכל מה שרקוב במדינה, לא באמת נגע במערכת המסואבת שמחברת הון, תקשורת ושלטון. אמנון לוי לא ראיין אתמול את תשובה, אריסון, דנקנר או בן דב. הוא ראיין את היחצ"ן, את התדמית. הוא לא שוחח עם המהות של ההצלחה המשחיתה, אלא עם הסגנון שלה. המשדר אתמול היה ראיון עם סממן. רני רהב הוא סממן לעושר מבחיל - אדם מוחצן עם אוסף אמנות קיטש, מכוניות אספנים וטעם יקר אך מפוקפק בבגדים. רני רהב הוא לא דנקנר ותשובה - בעלי הסגנון הסולידי - אבל הוא מגלם את האפשרויות שהעושר שלהם מעמיד בפניהם. ואת זה לוי ראיין.

לוי הציג את העימות שלו עצמו עם רהב כמפגש חזיתי בין עקרונות - הצדק מול השחיתות, האמת מול השקר, קול העם מול שופר הטייקונים. אבל הבחירה ברהב - לא בדיוק בחירה, אני מניח שיצחק תשובה לא הסכים להתראיין - הציגה את לוי כשווה כוחו לא של הטייקון אלא של הסממן. כלומר, הסגנון של הטייקונים מול הסגנון של אנשי המחאה. וכך נחשפה האמת לא על רני רהב אלא על אמנון לוי. כפי שרהב הוא קריקטורה של עושר ראוותני, כך אמנון לוי הוא קריקטורה של דרישה לצדק חברתי. שניהם צעקנים - זה בטעמו האסתטי וזה בטיעוניו המוסריים. שניהם פופוליסטיים באותה מידה, שניהם באים לשרת איזשהו אינטרס כלכלי (אמנון לוי יוצר תוכנית סנסציונית לצרכי רייטינג). האם צדק היה בראש סדר העדיפויות של אמנון לוי כשהוא נכנס עם צוות הצילום למשרד של רני רהב? קשה להאמין.

כהרגלו, שידר לוי ראיון מקוטע, ערוך בגסות שנראה יותר כמו תשדיר בחירות - עם חזרות על ציטוטים לא מחמיאים ועריכה דרמטית לצורך המחשת איזה משפט שלדעתו של לוי, יתסיס את הצופים. יותר מכל, נראה לוי במעמד הזה כבריון שמתעמר ברהב. כשאמר לו שוב ושוב שהוא שמן, כשביקש ממנו - בהנאה חסרת רגישות - שישחזר את ההצקות מימי בית הספר, כשנעמד מעליו בזווית מאיימת, כל אלה חשפו, כמו תמיד, את הפנים האמיתיות לא של המרואיין אלא של המראיין. ואם משדר השטנה הזה, הצליח להוציא את רני רהב כקורבן אומלל, אז אחד משניים - או שאמנון לוי הוא תועמלן גרוע, או שרני רהב הוא יחצ"ן מבריק.

ביקורת טלוויזיה, "הפנים האמיתיות של רני רהב", ערוץ 10, 21:00

לא טייקון, יחצ"ן של טייקונים. רהב
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ