צבי יחזקאלי מאשרר את הפחדים הגזעניים של הצופים

הפרק הראשון בסדרה "אללה אסלאם" של דוד דרעי וצבי יחזקאלי הציג תמונה שטחית של המוסלמים כאנשים אלימים וכפויי טובה כלפי המדינה שקיבלה אותם

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

לסדרה התיעודית החדשה של דוד דרעי וצבי יחזקאלי קוראים "אללה אסלאם" וכותרת המשנה היא: "בעקבות השתלטות האסלאם באירופה". צירוף המלים הזה שגוי מבחינה תחבירית, או לפחות נשמע עקום מאוד. האסלאם, או כל דבר אחר, עלול להשתלט "על" אירופה אבל לא "ב-". לא הייתי נתפס לשגיאה קטנה כזאת - כולנו מועדים מדי פעם - אם היא לא היתה מסתירה איזו אמת בסיסית שהסדרה משתדלת להסוות. הסדרה, על פי הפרק הראשון שלה, אכן מנסה להגיד לנו שהאסלאם משתלט "על אירופה" אבל הביטוי הזה עלול להישמע היסטרי או אסלאמופובי. השתלטות "באירופה" נשמע מרוכך יותר וגזעני פחות. כך ערוץ 10 יכול להזין את הבהלה מהמגיפה האיסלאמית ובמקביל להתנער ממנה. כולם מרוויחים מלבד השפה העברית.

כותרת המשנה מדברת על "השתלטות האסלאם", לא "השתלטות המוסלמים". על פיה, המוסלמים באירופה הם לא אוסף של אינדיבידואלים אלא גוש אחיד שמתפשט וכופה את עצמו. הכותרת הזאת אומרת לנו שצבי יחזקאלי לא נסע לפגוש אנשים אלא תופעה.

בפתיחת הפרק אנחנו רואים את יחזקאלי בבית עם תינוקו הקטן. הוא עובר על תמונות ישנות ועל המסך מופיעים רגעים מסעירים מהקריירה שלו - מפגש עם זכריה זביידי החמוש, יריות, שטחים, פלסטינים. יחזקאלי יושב על ערסל. הוא גדול ודובי, והגור זעיר. יחזקאלי מגונן עליו אבל לא לעוד הרבה. בשוט הבא הוא אורז מזוודה ומכניס לתוכה כאפיות, כובע צמר, כל מה שיסייע לו במשימת ההסתוות. זה נראה כמו סרט אקשן אמריקאי - מותחן או מערבון. הגיבור בבית המוגן עם התינוק הפגיע אבל הוא נאלץ לנטוש אותו כדי לצאת למשימת חייו. רק ככה הוא באמת יוכל להגן על בנו - אם הוא יעזוב את הקן החם וייצא לשטח, להשמיד את האיום. בשעות האחרונות שלו בבית הוא רואה פלאשבקים ממבצעים קודמים ויש להם משמעות ברורה - הוא מכיר את המוסלמים, הוא כבר סיכן את עצמו בעבר, עכשיו הזמן להעמיד את עצמו שוב תחת אש. זה הדו-קרב של הסצינה האחרונה בסרט האקשן - צבי מול האיסלאם המשתלט "באירופה". למען עתיד בנו.

הסצנה הזאת, היפה בפני עצמה, נותנת תחושה שיש פה גיבור מול נבל ולא עיתונאי שבא לבחון תופעה. הביקור של יחזקאלי ודרעי בשוודיה ובצרפת הציג את המוסלמים כאנשים אלימים, קנאים, נכלוליים, תאבי שליטה וכפויי טובה כלפי המדינה שקיבלה אותם. כשיחזקאלי מדבר על "תסריט האימים של אירופאים רבים", הוא מתכוון גם לישראלים רבים שבוודאי ייהנו לצפות בסדרה ולהרגיש שהם צדקו כל הזמן. דווקא יחזקאלי, שנוהג להביא את הזווית הערבית באופן מקיף ולא רק כפולקלור או כ"דע את האויב", הגיש אתמול פרק שמאשרר את הפחדים הגזעניים של רבים מצופיו. נקווה שההמשך ייתן תמונה מורכבת יותר.

"אללה אסלאם", ערוץ 10, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ