שגב משה עסוק בלפרגן לעצמו

“הבסטה של שגב”, ערוץ 2, 18:50


מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

הבסטה של שגב נודדת בין שווקים שונים ברחבי הארץ. אתמול היא נעצרה בנמל יפו והשף שגב משה בישל לעוברים ושבים ארוחה לקראת החג. שלושה דברים משונים תפסו את העין בבסטה הזאת. הדבר הראשון הוא מכשיר מזיגת מים מינרליים בצבע אדום בוהק שהוצב מאחורי גבו של השף. מה עושה מכשיר מפונפן כזה בשוק? מה הקשר שלו לתוכנית שמנסה לשדר עממיות? המכשיר הזה נמצא שם כדי שנתרשם ממנו ואולי נרצה לרכוש לעצמנו אחד כזה. כידוע, רוב תוכניות הבישול הן פלטפורמה לפרסום סמוי. התוכנית של שגב משה לא שונה רק שבמקרה הזה השף יוצא מהאולפן-מטבח אל השטח. למעשה הבסטה שלו היא דוכן מכירות נייד – השף עומד בשוק ומציע לקליינטים מגוון מוצרים כמו סכין לחיתוך בשר, נייר אפייה ומכשיר מים מינרליים אדום בוהק (זה מגיע גם בצבעים אחרים).


דבר שני שבלט לעין זה הרושם שהבישול של השף משה הותיר על אלו שטעמו מהמנות. מעברונים קצרים תיעדו את הטועמים כשהם מלקקים את האצבעות ומשבחים את האוכל ואיכות ההגשה. “שגב משה, זה ממש מדהים”, אמרה אחת מהם. מה מביא תוכנית לפאר ככה את עצמה ואת הכוכב שלה? שגב משה הוא דוגמה אחת מרבות. במהלך תוכנית ההתרמה של “כוכב נולד” ו”לתת” השבוע, המנחה צביקה הדר לא הפסיק להחמיא לשידור של עצמו ולהישגים של התוכנית. מאיפה מגיעה ההאדרה-עצמית הוולגרית הזאת? למה אנחנו צריכים אנשים מהשוק שיעידו ששגב משה מבשל “מדהים”? זה לא מובן מאליו מעצם העובדה שהוא קיבל תוכנית בישול? במקום שאנשים בטלוויזיה יעשו את העבודה שלהם בשקט, הם עסוקים בלפרגן לעצמם. אולי כדי להצדיק את קיומם.


במהלך התוכנית הודיע שגב: “ראיתי חריף בלי מרוקאי אבל לא ראיתי מרוקאי בלי חריף”. ההצהרה הזאת העלתה זכרונות מפינות בישול רבות בטלוויזיה שלא מצליחות להשתחרר מסיווגים עדתיים וחורגות מגבולות המטבח לניתוחי אופי, שחצנות עדתית והשמצות של תפוצות אחרות. בזמן התוכנית של שגב, שודר בערוץ הראשון שידור חוזר של “בואו לאכול איתי”, תוכנית שבה השד העדתי בא לסעוד בערך אחת לפרק. “אני מרוקאי שלא אוכל חריף”, התוודה בעצב איציק שבישל ארוחה לארבעת אורחיו וזכה לבוז על זה שהחריימה שלו לא חריפה ואיזה מין מרוקאי הוא. במקור הבריטי של “בואו לאכול איתי” בולטים הבדלי המעמדות בחברה הבריטית. בגרסה הישראלית (הנהדרת), אלו העדות. הסדרה מציפה את הפערים והמתחים בין תפוצות ישראל באופן שכבר לא מקובל להראות בטלוויזיה הפוליטיקלי קורקטית. המטבח הישראלי נשאר מין קפסולה שבה כל אחד יכול לתת ביטוי למורשת העדתית שלו ויותר מזה, ללעג לעדות אחרות. ומי שלא יכול להתמודד עם זה, שייצא מהמטבח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ