יד רוחצת יד

"ערב טוב עם גיא פינס", ערוץ 10, 19:00

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

השבוע כתבתי פה על סרטון פרסומת שהצליח לבדל את עצמו ולמשוך תשומת לב על ידי הצגת שידורו - תמורת תשלום, מן הסתם - כהקרנת בכורה חגיגית עם כתוביות קרדיטים ליוצריו, כאילו זה סרט קולנוע. אתמול קיבלנו עוד דוגמה לדרך שבה מסרים שיווקיים מנסים לפרוץ את חומת האדישות של מקבצי הפרסומות.

יש פרסומת אחת לסבון שבה נראית יעל בר זוהר מטיילת ברחובותיה המזוהמים של הודו בשמלה לבנה. בסוף, כדי לשטוף את הטינופת שדבקה בה, נכנסת בר זוהר לאמבט קצף ומתקרצפת באותו סבון שבשבילו הופקה כל הצרמוניה הזאת. רק הוא - סבון הפלא - ישטוף את עורה החלבי של הכוכבנית הבלונדינית מהחיידקים והדרעק שמסתובבים באוויר ההודי. ברגע שהוא בא במגע עם העור הבר-זוהרי, הכוכבנית מתעוררת (או חולמת שהיא) בדירה מערבית ובוהקת. כי הודו זה לכלוך וניקיון זה מערב.

הפרסומת הזאת צולמה בהודו, השקעה משתלמת כשמחשבים את הפרסום שחברת הסבון מקבלת מעצם ההישג - צוות ישראלי שמצלם בהודו! והנה, אתמול התוכנית של גיא פינס שילמה חלק מהחשבון ושידרה כתבה שמתעדת את הצילומים בחלק האפל ההוא של העולם. לכתבה לא היתה ברירה אלא לפאר את הפקת הפרסומת ("סט מושלם") כי אחרת מה הטעם בכתבה? ברגע שהתוכנית של פינס הצטרפה להרפתקה הזאת, היא כבלה את עצמה למסר השיווקי של חברת הסבון וכך הגענו למצב שבו ההצלחה של הפרסומת היא ההצלחה של התוכנית.

עיקר ההתפעלות של הכתבה נבעה מהקונטרסט בין הבוהק הצח של העור/שיער/חיוך/שמלה של בר זוהר לבין הזוהמה ההודית. בכך כמובן שירתה הכתבה את המסר של הפרסומת וחידדה אותו. אם הפרסומת ציירה את הודו כמקום שיש להתנקות ממנו ושאינו ראוי לעורה העדין של נסיכה כמו בר זוהר, זה בדיוק המסר שנשב מהכתבה. כל מגע עם המקומיים תועד כסכנה מתמדת שיליד יניח יד שחורה על הנסיכה הבתולית ויטמא אותה. על הסכנה הזאת גם נשאלה בר זוהר בידי הכתבת שנשלחה איתה. "היה לי ממש קשה בלילה לפני הטיסה", התוודתה בר זוהר ושיתפה את הצופים בחרדותיה מהחוויה, שלפי פינס ארכה ארבעה ימים שלמים.

הפרסומת הזאת לסבון הצליחה במטרה שלה - לצאת מ"התחום השחור" של מקבצי פרסומות מגודרים ולחדור ל"תחום הלבן" של תוכן חדשותי-בידורי לגיטימי. המשבצת היוקרתית של גיא פינס כיבסה את המניע המסחרי מאחורי המסע להודו כמו שהסבון הנוזלי רוחץ מעורה של בר זוהר את הלכלוך שמייצג העם ההודי.

בר זוהר בהודו. כי הודו זה לכלוך וניקיון זה מערב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ