דני קושמרו - המעודד הצמוד של הקונצנזוס הישראלי

הסיכום הקצרצר של מנחה אולפן שישי נותן הצצה לדרך שבה משדר טלוויזיה הופך ל"משדר של המדינה". מנחה המחניף לתחושות הפטריוטיות שלנו

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

כך סיכם דני קושמרו ב"אולפן שישי" את העצרת הכללית של האו"ם: "היה את אבו מאזן, שתבע מדינה אבל שב והשמיץ את מי שאמורים לתת לו אותה; היה את מי שסייע לו בדבריו - נשיא מצרים ששכח לרגע מבעיית הרעב במדינתו, מהטרור בסיני, מהטבח הנמשך בסוריה; והיה גם את נשיא איראן ה" - כאן עצר קושמרו לפאוזה מלאת בוז - "אנין, שטען שאנחנו לא מספיק תרבותיים. אבל דבר אחד לא ישכחו מהכינוס הזה: מדובר בקו אדום אחד שצויר בטוש אדום - כותרת שכבשה את העולם".

כך, גבירותי ורבותי, אורחים נכבדים ומנהיגי אומות, יוצרים דעת קהל. בלי טושים אדומים אבל עם המון שכנוע עצמי, תחושת צדק, זחיחות וטיפת חומץ, קובע מגיש "אולפן שישי" סדר יום. והוא רואה את הדברים באופן ברור. יו"ר הרשות הפלסטינית סבור שמגיעה לעם שלו מדינה מטעמים היסטוריים ומוסריים, אבל קושמרו לא מסכים. על פי התפישה הקושמרית, מדינה פלסטינית היא ממתק שההורה נותן, אם הילד מתנהג יפה וגומר מהצלחת. אם הילד עושה את המוות, ועוד הולך להלשין לאו"ם, איך הוא מצפה לקבל מדינה? על פי קושמרו, נשיא מצרים היה צריך לנאום על העוני של אזרחיו, על חוליות הטרור בסיני ועל הטבח בסוריה ולא לדחוף את האף לסכסוך הישראלי-פלסטיני (באותה מידה ניתן לשאול למה נתניהו לא דיבר על יוקר המחייה בישראל, על חוק טל, על נטישת תהליך השלום).

אבל יותר מכל הרגיז את קושמרו נאום אחמדינג'אד. פה הוא כבר ממש נעלב. שהפרסי הזה יקרא לנו לא תרבותיים? זה מצריך טיפול רציני. פה לא מספיקה גישת הפאסיב-אגרסיב שקיבל מורסי ("נשיא מצרים שכח לרגע..."). באיום האחמדינג'אדי טיפל קושמרו באמצעות נשק יום הדין - סרקזם. ומי המנצח הגדול של העצרת הכללית? איזה דבר "לא ישכחו מהכינוס הזה"? איזו כותרת כבשה את העולם? נכון, זו של המנהיג שלנו.

הסיכום הקצרצר של קושמרו נותן הצצה לדרך שבה משדר טלוויזיה הופך ל"משדר של המדינה". מנחה אולפן שישי מחניף לתחושות הפטריוטיות הכמוסות שלנו על ידי זלזול, ביטול ואם צריך היעלבות, מדברי המנהיגים ה"עוינים" לנו ועל ידי פיאור ראש הממשלה. במובן הזה הוא דומה לשדרנים והפרשנים הישראליים במשחקים של מכבי תל אביב באירופה. הם אף פעם לא יסתירו את האהדה שלהם לקבוצה הישראלית, וכך הם יתחנפו לצופים ויקבעו את מעמדם כאוחזים באחד המוטות של חופת הקונצנזוס הישראלי. קושמרו, במקרה הזה, משמש כמעודד. אם ננצח, הוא יוכל לסקר את חגיגות השמחה בבריכה בכיכר רבין. אם נפסיד, נקפוץ כולנו קפיצת ראש למקלטים.

קושמרו. לא גמרת יפה מהצלחת? אין מדינה פלסטיניתצילום: מסך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ