התליינים מקולורדו

העימות הנשיאותי, סי-אן-אן, 03:00

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

שני גברים מדברים במשך שעה וחצי באנגלית. פעם זה מדבר ופעם השני. המסך מפוצל כדי שנוכל לראות את שניהם בכל רגע. תגובותיו של האדם המאזין חשובות לא פחות מדבריו של האדם המדבר. כשמועמד א' מטנף את יריבו, אין למועמד ב' ברירה אלא לעמוד שם, מעונב ומסורק, ולהיטנף בסבלנות. מי שמתמודד על תפקיד נשיא ארה"ב חייב לדעת שהוא תמיד יהיה בתמונה, נתון לבדיקה דקדקנית וחסרת רחמים.

ברוח השקיפות והמחויבות לדין וחשבון (accountability) האמריקאית, גם רומני וגם אובמה לא נעלמו לרגע מעדשות מצלמת הטלוויזיה - הכל נבחן, כל מצמוץ וגירוד, הכל עמד לשיקול דעתו של הצופה המצביע. גם כשרומני עשה מעשה ניקסון וקינח את שפתו המיוזעת; גם כשאובמה, לאורך כל דבריו של רומני, השפיל מבט ונראה כאילו הוא נהנה מהתנומה העמוקה הראשונה של הכהונה שלו.

על המסך הופיע כל הזמן גרף - מלבן שחור ארוך ששני קווים הססניים נמתחו בין קצותיו. הקווים ייצגו את מידת ההסכמה או אי-הסכמה של קבוצת מיקוד עם הדברים שנאמרו באותו רגע על המסך. שני הגברים דיברו ודיברו על תוכניות וחלומות, מסים וביטוח לאומי והגרף נתן ציון מיידי. קו אחד סימן את עמדתן של הנשים והשני את זו של הגברים. כשהמועמד הרפובליקאי דיבר על נכונותו לעבוד בשיתוף פעולה עם הדמוקרטים בקונגרס, זינקו שני הקווים - בעיקר הנשי - והריעו לו. כשאובמה תקף את תוכנית קיצוץ המסים של יריבו, צנחו שני הקווים - בעיקר זה הגברי - וגינו את דבריו של הנשיא.

בחדר אחד בקולורדו ישבו 39 קולות צפים - 21 נשים ו-18 גברים - ובלחיצת כפתור פרסמו ביקורת מיידית על כל מלה שנאמרה. זה נראה כמו שעשועון אכזרי. מי שמהסס, עוצר לקחת אוויר, אומר משפט שלא מתיישב טוב עם השקפת עולמה של מרי מקולורדו ספרינגס, נענש באמצעות דעיכה תלולה של הגרף אל תהום שממנה קשה להתרומם חזרה. המשפט הקלישאי "חיים ומוות ביד הלשון" מעולם לא נשמע רלוונטי יותר מהרגע שבו עדת תליינים ישבה בחדר ושפטה את הנשיא על כל הברה שיצאה מפיו.

כמה עמוקה יכולה להיות ההחלטה ללחוץ על כפתור ה"בעד" או ה"נגד" באותו חדר בקרה? כמה רחב יכול להיות הבסיס שלפיו נשפטים המועמדים? בסופו של דבר 39 הקולורדויאנים נאלצו להכריע בשברירי שנייה ובהתאם, אובמה ורומני בחרו את מלותיהם ותגובותיהם בתהליך קבלת החלטות שמאפיין טייסי קרב. לכן עימות נשיאותי הוא הספורט הקשה והאכזרי בעולם - מתיש ותובעני יותר מכל מקצה אולימפי. בהתאמה, המפסיד היה זה שלא התאמן. הפעם האחרונה שמישהו העז להתווכח עם ברק אובמה - מחוץ לחדר השינה הנשיאותי - זה היה ג'ון מקיין בעימות השלישי לפני ארבע שנים בדיוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ