סחרחורת בחירות

פתיחת מערכת הבחירות בחדשות, ערוץ 2 ו-10, 20:00

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

מרתק לראות איך ברגע שנפתחה מערכת הבחירות קצב הדיבור בטלוויזיה קפץ מדרגה. כבר בפתיחת המהדורות, עוד לפני שנתניהו נכנס לפריים והזניק את המרוץ, פנו גיא זהר ויונית לוי לצופים ונימה של בהילות בקולם. כשמנהיג הליכוד נעמד מאחורי הפודיום הוא השתהה לפני שפתח בנאום הבחירות שלו. זהר הסביר לצופים שנתניהו מחכה שכל נציגי התקשורת יתפסו את עמדתם אבל מהבית זה נראה כאילו ראש הממשלה מהתל בו. הוא עמד זקוף, ניגב את האף, וחיכה וחיכה. כאמן טנטרה הוא השהה את הרגע ודחה את הסיפוק שנייה לפני הפיצוץ.

היה אפשר לשמוע חיווטי עצבים מתפקעים במוחם של זהר ולוי, וכמו כן בראשם של מופז, יחימוביץ', ישי וליברמן. הקריינים, הכתבים, הפרשנים והפוליטיקאים רק חיכו ליריית הפתיחה כדי שיוכלו להתחיל כבר. וראש הממשלה השהה. היה נדמה שהם - מצולקים מתרגיל ההשהיה הגדול של לפני חמישה חודשים - רעבים כל כך לרגע הזה, שלא יצליחו להתאפק. ואכן, עם סיום דברי התעמולה הקצרים של נתניהו, התנפלו זהר ולוי על המציאה ופתחו בסבב סיכומים וראיונות קדחתני ממש. כאילו זאבים רודפים אחריהם ומאיימים לקחת מהם את הבחירות. רביב דרוקר דיבר גם הוא בקצב מואץ ואפילו עמנואל רוזן נראה מאושש מעט.

>> בחירות 2013: כל הדיווחים, הפרשנויות, הסקרים

על מה הבהילות? לא ברור. יש זמן עד הבחירות ואין מי יודע מה הרבה אינפורמציה חדשה לדחוס למהדורה. העובדה היא שאחרי דקות ספורות, חזרו בשני הערוצים לליין-אפ המקורי שלהם. מה שברור זה שהקצב המהיר והווליום הגובר רק מידבקים. גם המתמודדים שהתראיינו אתמול נשמעו כאילו העסק עוד שנייה ננעל והם מנסים לשכנע את המצביעים בדרכם לקלפי. היחיד שהצטייר כמשועשע מכל העניין היה אהוד ברק שהתלוצץ עם יונית לוי על כך שהיא נשמעת נרגשת. ברק חרג מהקו ההיסטרי כשאמר ללוי ש"יש הרבה הישגים של הממשלה בתחום הביטחון, ייתכן ויש לי תרומה לעניין". אנדרסטייטמנט שכזה (על גבול הציניות) הוא כלי נדיר בימי בחירות - ימים של אמירות פומפוזיות, נאומי תוכחה והאדרה עצמית חסרת בושה. האמירה הזאת מעידה על שאננות, או על ויתור מראש, או פשוט על חוש הומור וקור רוח.

לוי מראיינת את לפיד. רה"מ הזניק, העיתונאים החלו לרוץ

אנחנו נכנסים לתקופה מקושקשת במיוחד. הרבה מלים ייאמרו, הרבה נאומים יינשאו והרבה ראשים ייאכלו. לאף אחד מאלה לא תהיה משמעות ברגע שהקלפיות ייסגרו ולמעשה אין להם משמעות גם עכשיו. אבל לסחרור עצמו יש ערך, בעיני אנשי הטלוויזיה. הוא נותן הצדקה לקיום שלהם, הוא מושך צופים, הוא מפרנס אותם והוא מאיץ את הסחרור הפוליטי שבתמורה מאיץ עוד יותר את הסחרור התקשורתי. בתור משחק זה יכול להיות כיף - קיבלנו מונדיאל בחורף. אבל לא צריך לקחת ברצינות כל דבר רק בגלל שהוא נאמר בווליום מוגבר וקצב מהיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ