מורן שריר - צרובה
מורן שריר

במארס האחרון עבר בכנסת "חוק הפוטושופ" שבין השאר אוסר על העסקת דוגמניות בתת משקל. בינואר הקרוב ייכנס החוק לתוקף ומאותו רגע כל דוגמן או דוגמנית ייאלצו להמציא אישור מרופא שהם לא סובלים מתת משקל ומפרסמים יחויבו לציין שהם מרטשים את התמונות במודעות באמצעות תוכנת מחשב.

הסרט "שלטון הרזון" ששודר אמש בערוץ הוט בידור ישראלי, תולה הרבה תקוות בחוק הזה. הרגע שבו עובר החוק בקריאה שנייה ושלישית (ברוב של 10 מול 0), הוא סצינה דרמטית בסרט. סוכן הדוגמניות עדי ברקן - במידה רבה גיבור הסרט והאיש שמופיע מיד עם פתיחתו - מצהיר בפני הדוגמניות שלו ש"בינואר נראה סוף סוף נשים אמיתיות בפרסומות".

האם החוק ישים קץ לשלטון הרזון שגורם לכל כך הרבה נערות לפתח הפרעות אכילה? האם מה-1 בינואר יתמלאו המגזינים וסרטוני הפרסומות במה שברקן מכנה "נשים אמיתיות"? ספק גדול. החוק הישראלי הוא אולי צעד הצהרתי חשוב אבל מן הסתם אין בו כוח למוטט את תפיסת היופי של העולם המערבי והמחלות הנלוות אליה.

"שלטון הרזון" הוא עצמו קצת כמו החוק של ח"כ רחל אדטו ודני דנון. נדמה שהסרט מתייחס לעצמו כאל הצהרה חשובה אבל מובן מאליו שהוא לא ישנה מציאות. בניגוד לחוק של אדטו ודנון - שיש בו ערך מעצם העובדה שהמחוקק מתערב בתופעה תרבותית מסוכנת - הסרט שביימה אילת הלר לא חשוב מעצם קיומו. הסרט מספר לנו סיפור מוכר וידוע וגם קורע לב על חברה שמקדשת ערכי יופי מסוימים כגון רזון קיצוני. אין בסרט הזה משהו שלא הכרנו או שלא ידענו עליו, רק תזכורת למציאות שבה אנחנו חיים. ואולי גם לתזכורת הזאת יש ערך.

"שלטון הרזון". רק תזכורת למציאות שבה אנחנו חיים

כמה מהמרואיינים בסרט מרתקים (הדיאטנית ובנה השרירן) ואחרים שחוקים. ישנן כמה סצינות יפות כמו זו שבה שניים רצים על הליכון בחדר כושר ומדברים על הרצון שלהם להישאר צעירים לנצח. הם רצים ורצים ולא מתקדמים לשום מקום, רק מזדקנים מול המצלמה והמלים שלהם נאבקות בגזירה. אבל מלבד כמה רגעים כאלה, הסרט מספר סיפור שמסופר כמעט מדי יום.

השאלה המעניינת ביותר שעולה מהסרט הזה היא מה הוא עושה בערוץ הבידור הישראלי, בין "דוקוסלב" על מירי בוהדנה לבין "יום בחיי שירז טל". האם ערוץ הבידור, כמו תוכניות ומגזינים שונים שמסקרים ומנציחים את "עולם הזוהר", לא תורם לאותה מציאות ש"שלטון הרזון" מנסה להיאבק בה? האם הסרט הוא הסבון המצפוני שבו הערוץ רוחץ את ידיו ואולי זהו סוס טרויאני קטן, שחדר אל אחד הסניפים של ממלכת הרזון ומנסה לגרום נזק קטן מבפנים?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ