סדרת הבילוש הסקנדינווית שפותרת תעלומות ושוברת סטריאוטיפים

"הגשר" הוא מפגש בין תרבויות שיש ביניהן דמיון וגם שוני, מה שמתחיל כקריקטורה של כל אחד מהעמים מתגלה בהמשך ככלי חקירה פורה

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

זירת רצח. מעל הגופה עומד קצין בכיר מהמשטרה העירונית ומחלק הוראות לפקודיו. מגיעים שני סוכני אף-בי-איי ומבקשים מהשוטר לפנות את הזירה - הם משתלטים על האירוע. הקצין מאחל להם בהצלחה וחוזר הביתה לישון. סוף הסרט.

זה אף פעם לא נגמר ככה. מלחמות טריטוריה בין גורמי אכיפה וחקירה הן תמיד חומר טוב לסדרות וסרטים. האגו לא יאפשר לאחד הצדדים לסגת ולתת לצד השני חקירה יוקרתית. ב"הגשר", הסדרה הסקנדינווית שמשודרת בהוט וי-או-די, זה נראה לפחות לרגע כאילו הכל הולך להיגמר בחיבוק ונשיקה. גופה מתגלה על גשר אורסונד שמחבר בין שוודיה לדנמרק. לזירה מגיעים שוטרים משני הצדדים. הבלשית השוודית מציעה שבגלל שהגופה משוודיה, היא תהיה אחראית על החקירה. הבחור הדני מסכים. פה יכלה הסדרה להסתיים אבל הרוצח לא מתיר לחוקרים ברירה אלא לעבוד יחד. מהר מאוד מתגלה - ופה אתם מוזמנים להפסיק לקרוא אם אתם סובלים מחרדת ספוילרים - שהחלק העליון של הגופה שוודי והתחתון דני. שני פלגי הגוף הונחו בדיוק על הקו שמסמן את המעבר בין שתי המדינות. אם כך, החקירה - כמו הסדרה "הגשר" עצמה - היא שיתוף פעולה בין שוודיה לדנמרק. ורק נורווגיה יכולה להרגיש מקופחת על שהיא לא צורפה לחגיגה.

ממעמקי חולות ראשון, סקנדינוויה עלולה להיראות לנו כגוש הומוגני אחד שבו ויקינגים דגים הרינג ומלאכי מוות משחקים שחמט. זו מן הסתם תמונה לא מדויקת אבל כמה אנחנו באמת יודעים על ההבדלים התרבותיים בין העם השוודי לבין הדנים? "הגשר" הוא מפגש בין תרבויות שיש ביניהן דמיון וגם שוני רב אף על פי שהעולם אוהב להניח אותן באותה מגירה פולקלוריסטית. גשר אורסונד שבו נפתחת הסדרה מגשר בין מרטין, בלש דני חביב וחפפן, לבין סאגה, חוקרת שוודית קפדנית שממוקמת איפשהו על הספקטרום האוטיסטי. הדמויות האלה מייצגות במידה רבה את הדעות הקדומות של כל אחד מהעמים על שכנו. השוודים נתפשים בדרך כלל על ידי הדנים כמתנשאים ומנוכרים בזמן שהסטריאוטיפ הדני הוא של עם נינוח. שיתוף הפעולה הכפוי בין שני הבלשים חושף גישות עבודה - וחשוב מכך, גישות לחיים - שונות. עם זאת, מה שמתחיל כקריקטורה של כל אחד מהעמים מתגלה בהמשך ככלי חקירה פורה.

"הגשר" היא סדרת מתח אפלה ומרתקת שמשקפת באופן מכושף את המציאות הסקנדינווית. זו מציאות מקפיאה וחשוכה כמעט כל הזמן. החשכה הפיזית מחביאה בתוכה גם אפלה אנושית. הסטיילינג והמזג האנושי נתקעו - למזלם של תושבי המקום - איפשהו בשנות השבעים, מה שמוסיף גוון כמעט קומי לסדרה. בסופו של דבר אנחנו לומדים להכיר גבר ואשה שמצאו את עצמם יחד על גשר וגילו שכל אחד מהם מייצג את עמו. כמו שאמר אחד השוטרים: "כל הציבור יישא אלינו עיניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ