אריזה מעליבה לסרט מרתק |

ההסתבכות בלוב של עמנואל רוזן

בניגוד לאופן שבו ערוץ 10 קידם אותו, "ההסתבכות בלוב" הוא סרט מרתק ורציני, שמביא חלקיק מהסיפור האדיר שמתרחש לנו מתחת לרגליים

מורן שריר
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר
מורן שריר

ערוץ 10, אולי במטרה לקצץ במשכורות, שולח עוד ועוד מכוכביו לאזורי אש. אחרי שצבי יחזקאלי התחזה לערבי בבירת האיסלאם החדשה - מאלמו שבשוודיה, נשלח עמנואל רוזן לסכן את חייו בלוב המתחדשת. הסרט של רוזן מתחיל בדיוק כמו הסדרה של יחזקאלי. כשאני כותב "מתחיל" אני מתכוון לפרומואים שרצים ימים רבים על המסך ומבטיחים לנו סרט אקשן דל-תקציב. גם הפרומואים של "אללה איסלאם" וגם הכותרת שהתלוותה לשם הסדרה ("בעקבות השתלטות האיסלאם באירופה") הסיטו את תשומת הלב של הצופים (והסיתו אותם נגד מוסלמים), ובסופו של דבר קיבעו את תדמית הסדרה באופן שחוטא לתוכן של הפרקים עצמם.

במידה דומה גם שם הסרט של רוזן, "הסתבכות בלוב", הוא שם מטופש וסנסציוני, וכך גם הפרומואים שמציגים את רוזן כגרסה פסיבית לצ'אק נוריס. עיקר הסרט הוא לא ההסתבכות בלוב, לא של רוזן ולא של רפאל לוזון, יהודי ממוצא לובי שנסע אתו לארץ מולדתו. הסיבה שהאריזה של הסרט כל כך מרגיזה היא שהיא מעליבה את הסרט. "הסתבכות בלוב" הוא סרט מרתק. רוזן נוסע עם דרכון זר ללוב שאחרי קדאפי (גזאפי, אם אתם אהוד יערי) ומנסה לחוש לאן נושבות הרוחות החדשות בטריפולי ובנגאזי. התשובות, כמובן, מורכבות אבל לא נותנות המון סיבות לאופטימיות. מדי פעם רוזן ולוזון נעצרים לחקירות או מעוכבים לתשאולים בלתי פורמליים בידי מקומיים שמסרבים להסביר פנים לתייר.

הפרומו לסרט "הסתבכות בלוב"

עם זאת, רוזן מסתובב עם מג'דולין, פעילה למען זכויות נשים שנלחמת בקיצוניות הדתית בארצה. הסרט של רוזן נע כל הזמן על הציר בין האימה (האיש שמצלם אותם בחשדנות וקורא אליהם "אללה אכבר") לבין התקווה (מג'דולין שמתעקשת ללכת ברחוב בלבוש "לא צנוע"). הסוף, עם זאת, מעט קודר. רוזן ולוזון בורחים מהמדינה מחשש לחייהם ומג'דולין נכנסת ויוצאת ממעצר.

הסרט של רוזן סוטה מדי פעם מהנתיב שלו - כמו כשהוא עוצר לתת פוקוס על סיפורים שקשורים לקהילה היהודית שהם לאו דווקא המעניינים ביותר בסרט, ונראה כאילו קשורים למניעים האישיים שלו לצאת למסע הזה. עם זאת, הוא מגיע להישגים מרשימים בשיחות שלו עם מנהיגי המורדים ועם אחד מחברי החוליה שחיסלה את קדאפי. הרגע שבו רוזן מבקש לגעת ולהריח בגרב השלל שנלקחה מגופתו של העריץ בדימוס עשויה להיראות כפרובינציאלית אבל יש בה הרבה חן, בעיקר למי שמתעניין בממורביליה רודנית.

בניגוד לאופן שבו ערוץ 10 קידם אותו, "הסתבכות בלוב" הוא סרט מרתק ורציני, שמביא חלקיק מהסיפור האדיר שמתרחש לנו מתחת לרגליים. מגיע לעמנואל רוזן שבוע הבראה אחרי הטראומה שעבר בסמטאות של בנגאזי. אולי איזה סוף שבוע רגוע במאלמו, שוודיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ